Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

10 podstawowych zasad tworzenia stron internetowych

Autor wpisu:
Martyna Radek
Data publikacji:
14 grudnia, 2023
Kategoria:

W momencie, kiedy zaczynam tworzyć nowy projekt strony zawsze zwracam uwagę na kilka ważnych zasad. Zapewne niejeden użytkownik zastanawiał się, co tak naprawdę decyduje o atrakcyjności serwisu internetowego i co przyciąga odwiedzających do powrotu na daną stronę. Dzisiaj, w krótkim przewodniku, postaram się odkryć, czym jest dobry projekt strony i jakie są najważniejsze zasady tworzenia stron www, które każdy twórca strony powinien znać

Znaczenie użytkownika w projektowaniu stron internetowych

Znaczenie użytkownika jest ogromne w kontekście projektowania. Każda witryna www powinna być stworzona z myślą o internaucie, jest on bowiem najważniejszym odbiorcą treści zawartych na witrynie internetowej i to dla niego tworzona jest strona. Na to, jak prezentuje się projekt, wpływ ma wiele czynników, ale jeden z najważniejszych to intuicyjny układ nawigacji. Nawigacja musi być łatwa w obsłudze i intuicyjna, web design ma za zadanie ułatwić przejście od punktu A do punktu B.

Responsywność w projektowaniu stron www

Responsywność to termin, który każdemu twórcy stron www powinien być dobrze znany. Rolą responsywności jest adaptacja estetyki i funkcjonalności strony do wielkości ekranu urządzenia, na którym jest ona przeglądana. W tym miejscu pojawia się zasada projektowania responsywnych stron www, która stoi na straży wygody użytkowników. Zasady te pomagają nam dostosować zawartość strony do indywidualnych potrzeb odbiorcy, niezależnie od urządzenia na którym przegląda on naszą stronę.

Jednak responsywność w treści strony ma znaczenie także dla Google. Strony mobilne są szczególnie premiowane przez algorytmy Google, co przekłada się na wyniki w pozycjonowaniu stron. Zjawisko to jest wynikiem rosnącej popularności urządzeń mobilnych wśród internautów. Co więcej, jest to swego rodzaju wymóg dla stron www, aby uwzględniać różne rozmiary i rodzaje ekranów w procesie tworzenia witryny, od komputerów stacjonarnych, przez laptopy, tablety, aż po smartfony.

Źródło: https://canva.com

Wizualny i graficzny aspekt projektowania serwisów internetowych

Kolejnym elementem, o którym warto pomyśleć, to strona wizualna. Zarówno elementy graficzne, jak i układ całego layoutu strony, odgrywają dużą rolę. Typografia, dobór kolorów i tło strony, wszystko to wpływa na odbiór strony przez internautę. Dobry design to zmienne, które decydują o pierwszym wrażeniu na odwiedzających, a jak wiadomo – na to mamy zaledwie kilka sekund. Zadbaj o odpowiednie grafiki i czcionki i dobierz je tak, aby były spójne z całością.

  • Elementy Graficzne: Wizualne komponenty, takie jak ilustracje, zdjęcia i symbole, to ważne aspekty projektowania stron. Dodają one koloru i życia do strony oraz pomagają komunikować idee w atrakcyjny sposób.
  • Układ: Sposób rozłożenia różnych elementów na stronie wpływa na sposób, w jaki użytkownicy odbierają stronę.  Dobry layout jest intuicyjny i prowadzi oko użytkownika od jednego punktu do drugiego za pomocą kierunku i kontrastu.
  • Typografia: Dobór odpowiedniego fontu do zawartości strony może znacznie wpływać na ogólne doświadczenie użytkownika. Czcionka powinna być łatwa do odczytania, a jej rozmiar i odstępy powinny być odpowiednio dostosowane do urządzenia, na którym wyświetlana jest strona.
  • Kolor: Wybór schematu kolorów na stronie internetowej jest kluczowym elementem projektowania. Może wpływać na nastrój, wywoływać emocje i podkreślać ważne elementy.
  • Tło: Efekty tła, takie jak obrazy, gradienty czy filmy wideo, mogą znacznie wpłynąć na wygląd strony, a nawet wspomóc przekazywanie przekazu strony.

Zasady tworzenia formularzy na stronach internetowych

Formularze kontaktowe to nieodłączny element każdej strony internetowej, który niesie ważne informacje dotyczące użytkownika. Dzięki nim możliwa jest komunikacja, zbieranie danych lub realizacja działalności e-commerce. Projekty stron zawierające intuicyjne formularze to gwarancja skutecznego zbierania danych, które mogą pomóc w rozwijaniu Twojej firmy.

Źródło: https://canva.com

Web Development a projektowanie stron internetowych

Web Development to dziedzina, w której specjaliści tworzą strony internetowe. Stoją oni za wszystkim, co widzimy po wprowadzeniu adresu strony internetowej w przeglądarce. Projektowanie serwisów internetowych to wyjątkowo skomplikowany proces, który wymaga wielu umiejętności i wiedzy technicznej. Istotne jest tutaj zarówno zrozumienie HTML, CSS i JavaScript, jak i umiejętność pracy z bazami danych oraz serwerami.

Rola programowania jest nieoceniona w procesie tworzenia stron internetowych, zarówno w kwestii odpowiedzi na zapotrzebowanie użytkowników, jak i w tworzeniu responsywnej i funkcjonalnej strony. Szybkość ładowania strony jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o jej efektywności. Internauci nie mają tendencji do cierpliwości – jeśli strona ładuje się zbyt długo, po prostu z niej wychodzą. Dlatego też, warto przemyśleć inwestycję w firmę, która w sposób profesjonalny zajmie się tworzeniem strony internetowej. Zapewni to nie tylko atrakcyjny wygląd, ale również optymalizację pod kątem szybkości ładowania strony oraz kompatybilności z różnymi przeglądarkami i urządzeniami.

Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami.

Ostatnio na blogu