Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Backup czy replikacja? Odkryj najlepsze rozwiązanie.

Autor wpisu:
Martyna Radek
Data publikacji:
8 marca, 2024
Kategoria:

W dzisiejszych czasach, gdy baza danych firmy jest nieocenionym skarbem, zarządzanie tymi danymi staje się kluczowym elementem codzienności każdego biznesu. Zarówno backup, jak i replikacja to dwa zasadnicze podejścia do zabezpieczania danych. Które z nich wybrać? Sprawa wydaje się skomplikowana, ale dzięki temu artykułu możliwe, że uda Ci się rozjaśnić ten temat. Zrozumiesz, jak te procesy działają i jak wpływają na Twoje codzienne funkcjonowanie w środowisku biznesowym.

Backup danych – jak to działa i kiedy warto wybrać?

Źródło: Canva

Backup, znany także jako kopia zapasowa, to proces tworzenia kopii danych, które są później przechowywane w bezpiecznym miejscu – może to być inna lokalizacja, chmura, czy serwer. Kluczowym znaczeniem cechuje się tu fakt, że kopie tych danych mogą być przyrostowe lub pełne, czyli obejmujące całość naszych danych.

Benefity płynące z backupu danych to przede wszystkim możliwość odzyskania danych w przypadku awarii, ataku wirusa, lub przypadkowej utraty danych. Co więcej, backup zapewnia zarządzanie wersjami danych, co pozwala na przywracanie danych z różnych momentów w czasie. Backup w większości przypadków sprawdzi się w firmach dysponujących małymi ilościami danych i posiadających budżet na realizowanie zadań backupowych, a także w sytuacjach, gdy kluczowy jest proces odzyskiwania danych.

Replikacja danych – jak to działa i kiedy warto postawić na nią?

Replikacja to proces, w którym dane są kopiowane i przesyłane do zapasowej lokalizacji w czasie rzeczywistym. Dzięki replikacji, biznes ma możliwość:

  • Automatycznego tworzenia kopii danych,
  • Zapewnia ciągłe działanie serwerów czy aplikacji, nawet w razie ich awarii.

Replikacja jest korzystna dla firm, które wymagają stałego dostępu do danych. Przykładowo, zakłady medyczne często korzystają z tej metody, gdyż dla nich ciągłość dostępu do danych pacjentów to absolutny priorytet. Replikacja danych, chociaż zazwyczaj droższa, będzie doskonałym rozwiązaniem dla firm, które:

  • Nie mogą sobie pozwolić na przestoje w działaniu,
  • Dla których odzyskiwanie danych musi być możliwe natychmiast.

Backup vs Replikacja – główne różnice

Poruszając problem różnic pomiędzy backupem oraz replikacją danych, niezmiernie istotne jest zrozumienie głównych celów, jakie przyświecają obu tym metod. Backup, znany popularnie jako tworzenie kopii zapasowych, skoncentrowany jest przede wszystkim na ochronie danych przed różnymi scenariuszami ich utraty. Może to być wynik awarii urządzeń, błędów ludzkich, ataków cybernetycznych, czy nawet katastrof naturalnych. Kluczowym elementem jest tu możliwość przywrócenia danych do stanu z określonego momentu w przeszłości, co w skrajnych sytuacjach może uratować przedsiębiorstwo przed upadłością.

Z drugiej strony, replikacja skupia się na czymś innym – zapewnia ciągłość procesów biznesowych, gdyż polega na tworzeniu dokładnych kopii (replik) danych i przechowywaniu ich w innej lokalizacji, co pozwala na szybkie przełączenie na te kopie w razie awarii. To wyjście jest szczególnie cenione w środowiskach, gdzie dostępność i ciągłość działania są kluczowe. Chociaż i backup, i replikacja są ważne dla efektywnej strategii Disaster Recovery, to jednak zawsze powinniśmy skupić się na tym, co jest dla naszej organizacji najważniejsze. Musimy brać pod uwagę nie tylko wydajność i koszty, ale także specyfikę naszej infrastruktury IT i charakter biznesu.

Jak zaplanować strategię backupu lub replikacji?

Przede wszystkim, decyzja o wyborze metody powinna zostać podjęta po przeprowadzeniu dokładnego audytu danych. Trzeba przeanalizować, które dane są kluczowe dla funkcjonowania firmy, jakie jest tempo generowania nowych danych, jakie mamy możliwości storage i przede wszystkim – jakie mamy środki na realizację strategii. W zależności od potrzeb, różni dostawcy oferują różne rozwiązania – na przykład, Veeam Backup & Replication to przykładowe oprogramowanie do realizacji zadań związanych z tworzeniem kopii zapasowych jak i replikacją.

Czy istnieje uniwersalne rozwiązanie do recovery danych?

Niestety nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania do recovery danych. Backup może okazać się lepszym wyborem w jednej sytuacji, replikacja w innej. Ostateczny wybór zależy od wielu czynników, w tym od charakterystyki danego biznesu, jego potrzeb i wymagań. Ważne, jest zapewnienie bezpieczeństwa danych, niezależnie od wybranego rozwiązania, warto inwestować w testowanie i aktualizowanie swojej strategii zarządzania danymi.

Podsumowanie

Zarówno backup, jak i replikacja mają swoje miejsce w dobrej strategii zarządzania danymi. Wybór pomiędzy nimi zależy od specyfiki danego biznesu. Utrzymanie ciągłości działania wymaga planowania, elastyczności i inwestycji w odpowiednie rozwiązania. Niezależnie od wybranej metody zabezpieczenia danych, najważniejsze jest to, aby procesy zarządzania nimi były stale monitorowane, testowane i aktualizowane. Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twoich danych to bezpieczeństwo Twojego biznesu.

Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami.

Ostatnio na blogu