Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Bezpieczne sposoby na odzyskiwanie danych.

Autor wpisu:
Martyna Radek
Data publikacji:
8 stycznia, 2024
Kategoria:

Czy pamiętasz ten moment, kiedy przypomniałeś sobie, że istotny dokument, który najwyraźniej usunąłeś parę dni temu, jest Ci nadal potrzebny? Znasz ten uczuć, gdy zrozumiesz, że właśnie utracony plik to była ta jedyna, niepowtarzalna kopia? Otóż, nie jest jeszcze wszystko stracone. Utrata danych – to problem, z którym każdy z nas może sobie poradzić. A jak? Odzyskując dane na własną rękę! W dzisiejszym artykule opowiemy Ci jak to zrobić.

Co zrobić, gdy dojdzie do utraty danych?

Źródło: Createch

Utrata danych z naszej pamięci masowej jest zdarzeniem codziennym, z którym mierzymy się w erze cyfrowej. Dane mogą zostać utracone z różnych powodów. Może się to zdarzyć ze względu na niewłaściwe obsługiwanie nośnika danych, uszkodzenia mechaniczne, usunięcie przypadkowe czy złośliwe oprogramowanie, które skasuje część lub całość danych, bez naszej wiedzy. W każdym z tych przypadków niezbędne są odpowiednie kroki, które pozwolą nam na uniknięcie utraty tych danych na stałe.

Po utraceniu danych, niezależnie od przyczyn, powinniśmy unikać zapisywania nowych danych na nośniku, na którym doszło do problemu. Dalsze zapisywanie plików może bowiem prowadzić do nadpisania tych, które są jeszcze możliwe do odzyskania. Bardzo ważne jest też, aby nie powierzać karty osobom, które nie mają doświadczenia w dziedzinie odzyskiwania danych. Niewłaściwe manipulacje urządzeniem mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenie nośnika i utratę szansy na odzyskanie choćby części plików. Również korzystanie z narzędzi i programów, które nie są przeznaczone do odzyskiwania danych, może doprowadzić do permanentnego uszkodzenia utraconych plików, skazując nas na całkowitą utratę danych.

Jak odzyskać dane z karty pamięci?

Nadszedł czas, żeby przystąpić do odzyskiwania danych. Proces ten różni się w zależności od systemu operacyjnego, którego używamy. Dla Windowsa i Maca potrzebne będą nam inne narzędzia.

Na szczęście, w przypadku obu tych systemów, istnieje wiele programów, zarówno darmowych jak i płatnych, które pomogą nam podjąć to zadanie. Przykładem takiego programu jest zarówno Recuva, jak i Disk Drill, które oferują wiele funkcjonalności i są stosunkowo łatwe w obsłudze.

Jakie są najlepsze programy do odzyskiwania danych?

Na rynku dostępne są dziesiątki programów do odzyskiwania danych, a niektóre z nich są lepsze od innych. Dobrym przykładem jest Recuva, darmowy program, który potrafi odzyskać utracone pliki z wielu typów urządzeń. Innym ciekawym rozwiązaniem jest Disk Drill, który pozwala na odzyskanie do 500 MB danych za darmo. Warto jednak zwrócić uwagę, że pomiędzy darmowymi i komercyjnymi programami do odzyskiwania danych mogą pojawiać się różnice, nie tylko w cenie, ale także w skuteczności oraz łatwości obsługi i konfiguracji.

Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku?

Odzyskiwanie danych z uszkodowanego dysku to zadanie wymagające specjalistycznej wiedzy i narzędzi. Uszkodzony dysk może być wynikiem awarii mechanicznej lub elektronicznej, co utrudnia prawidłowe odczytywanie lub zapisywanie danych. Mimo że sytuacja ta jest trudna, istnieją pewne kroki, które można podjąć w celu próby odzyskania utraconych informacji.

W przypadku awarii mechanicznej, próby naprawy dysku na własną rękę mogą skończyć się dodatkowymi uszkodzeniami. Dlatego w pierwszej kolejności warto skonsultować się z profesjonalistami, którzy posiadają doświadczenie w odzyskiwaniu danych z uszkodzonych nośników. Specjaliści dysponują odpowiednim sprzętem i wiedzą, aby podjąć próby odzyskania danych w sposób bezpieczny dla dysku. W przypadku awarii elektronicznej, możliwe jest zastosowanie specjalistycznych narzędzi do diagnozy i naprawy problemu. Jednak również w tym przypadku zaleca się skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy posiadają doświadczenie w obszarze napraw dysków. Jeśli jednak zdecydujesz się na próbę odzyskania danych samodzielnie, istnieje oprogramowanie do odzyskiwania danych, które może pomóc w pewnych przypadkach awarii. Warto jednak pamiętać, że taka metoda może nie być skuteczna w przypadku poważnych uszkodzeń.

Profesjonalne firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych często oferują usługi przywracania danych z uszkodzonych nośników, jednak zawsze warto skonsultować się z ekspertami w tej dziedzinie, aby podjąć odpowiednie kroki i zminimalizować ryzyko utraty danych.

Jak uniknąć utraty danych?

Aby uniknąć utraty danych, istnieje kilka kluczowych praktyk, które warto wprowadzić w codziennym zarządzaniu informacjami. Oto kilka istotnych kroków:

  • Regularne tworzenie kopii zapasowych: Regularne tworzenie kopii zapasowych danych to kluczowy element zabezpieczania się przed utratą informacji. Kopie zapasowe powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu, poza głównym miejscem przechowywania danych. Można stosować różne metody, takie jak korzystanie z zewnętrznych dysków twardych, serwisów chmurowych czy dedykowanego oprogramowania do tworzenia kopii.
  • Odpowiednie przechowywanie danych: Ważne jest, aby przechowywać dane zgodnie z ich wartością i charakterem. Wrażliwe informacje powinny być dodatkowo zabezpieczone, a dostęp do nich powinien być ograniczony. Dodatkowo, stosowanie odpowiednich technologii szyfrowania danych może zwiększyć ich bezpieczeństwo.
  • Aktualizacja i obsługa sprzętu: Regularna aktualizacja i odpowiednia obsługa sprzętu, na którym przechowujemy dane, to kluczowe elementy zapobiegania utracie danych z powodu awarii sprzętu. Regularne przeglądy techniczne, stosowanie aktualnych systemów operacyjnych i oprogramowania antywirusowego pomagają w utrzymaniu sprzętu w dobrym stanie.
  • Edukacja pracowników: W przypadku firm ważne jest, aby pracownicy byli świadomi zagrożeń związanych z utratą danych. Szkolenia dotyczące bezpieczeństwa danych, procedur backupu i ogólnych praktyk bezpieczeństwa internetowego mogą znacząco zmniejszyć ryzyko ludzkich błędów prowadzących do utraty informacji.
  • Zastosowanie zabezpieczeń fizycznych i logicznych: Zarówno zabezpieczenia fizyczne, takie jak kontrola dostępu do serwerowni czy magazynu danych, jak i zabezpieczenia logiczne, takie jak hasła i autoryzacje, są istotne w ochronie danych przed nieautoryzowanym dostępem.
  • Monitorowanie i testowanie procedur: Regularne monitorowanie i testowanie procedur związanych z backupem i bezpieczeństwem danych pomaga zidentyfikować ewentualne luki i dostosować strategie zabezpieczeń zgodnie z aktualnymi potrzebami i zagrożeniami.

Wdrożenie tych praktyk pozwala zminimalizować ryzyko utraty danych, a jednocześnie zapewnia skuteczne narzędzia do szybkiego przywracania informacji w przypadku awarii czy ataku cybernetycznego.

Zakończenie

Przyznam, że proces odzyskiwania danych z karty pamięci i dysku w domu to dość trudne zadanie, ale na szczęście dostęp do narzędzi, które pomagają w tym procesie, jest coraz łatwiejszy. Pamiętaj, dla procesu odzyskiwania danych kluczową rolę odgrywają: Dostęp do odpowiednich narzędzi, regularne tworzenie kopii zapasowych i odpowiednia obsługa sprzętu.

Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami.

Ostatnio na blogu