Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Drukarka nie drukuje? 10 sposobów na usunięcie awarii

Autor wpisu:
Martyna Radek
Data publikacji:
13 stycznia, 2024
Kategoria:

Czy choć raz napotkałeś problem z drukarką, której ulubione zdanie to: „drukarka nie drukuje”? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Nawet najdroższe i najbardziej zaawansowane modele drukarek nie są wolne od błędów. Ten artykuł ma na celu pokazanie dziesięciu najczęstszych problemów z drukarką i podpowiedzieć skuteczne metody, aby te kłopoty rozwiązać.

Drukarka nie drukuje – co robić?

Źródło: Canva

Niezadowolenie wielu użytkowników drukarek powoduje sytuacja, gdy to maszyna odmawia współpracy w najważniejszym momencie – podczas próby wydrukowania ważnego dokumentu. Napotkanie problemów z drukarką może wynikać z różnych czynników, dlatego przed przystąpieniem do naprawy warto zrozumieć, dlaczego „drukarka nie drukuje”.

Jednym z powszechnych problemów jest kwestia związana z tuszem lub tonerem. Niski poziom tuszu lub pusty toner może uniemożliwić prawidłowe funkcjonowanie drukarki. W takim przypadku wymiana lub uzupełnienie materiałów eksploatacyjnych może być konieczna. Uszkodzenia mechaniczne lub techniczne urządzenia to kolejny potencjalny powód problemów z drukowaniem. W przypadku zacięcia papieru, problemów z bębnem czy innego rodzaju awarii mechanicznych, konieczne może być interwencja serwisowa. Oprogramowanie odgrywa także kluczową rolę w działaniu drukarki. Nieaktualne sterowniki lub problemy z oprogramowaniem komputera mogą prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania urządzenia. Aktualizacja sterowników oraz sprawdzenie, czy wszystkie kable są prawidłowo podłączone, to kroki, które można podjąć samodzielnie. W niektórych przypadkach naprawa drukarki może wymagać pomocy profesjonalnego serwisu. Specjaliści mogą zdiagnozować bardziej złożone problemy, dokładnie ocenić stan techniczny urządzenia i zastosować skuteczne naprawy.

Ważne jest, aby podejść do problemu z drukarką metodycznie, sprawdzając i eliminując potencjalne przyczyny jedną po drugiej. To pozwoli na skuteczną diagnozę i, w zależności od sytuacji, umożliwi samodzielne rozwiązanie problemu lub skorzystanie z pomocy profesjonalistów.

Wszystko pójdzie gładko, jeśli dobrze zarządzisz kolejką drukowania

Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi mierzą się użytkownicy drukarek jest zarządzanie kolejką drukowania. Kiedy podłączamy drukarkę do sieci komputerowej i przesyłamy do niej zadania do wydrukowania, inne urządzenia podłączone do tej samej sieci również mogą 'wysyłać’ kolejne zadania do druku. Stanie się to zwłaszcza w miejscach, gdzie więcej osób korzysta z tej samej drukarki – biura, biblioteki czy miejsca pracy.

To prowadzi do powstania zatorów, kiedy too wiele zadań jest wysłane do drukarki za jednym razem. Stąd, niezwykle ważne jest, aby zaadoptować skuteczne metody zarządzania poleceniami drukowania na naszej drukarce. Jest to proces, który wymaga ciągłego monitorowania, ale jest niezbędny dla utrzymania naszej drukarki w poprawnym stanie. Jednym z prostych rozwiązań na ten problem jest korzystanie z funkcji „anuluj wszystko” dostępnej w panelu sterowania naszej drukarki. To jest skuteczne, szczególnie kiedy zauważysz, że kolejka druku jest już zbyt długa bądź zawiera zadania do druku, które już nie są potrzebne.

Zła jakość wydruku – jak temu zaradzić?

Wracając do problemu z jakością wydruku, warto zaznaczyć, iż jego przyczyny mogą być wielorakie. Czasami to tusz lub toner mają wpływ na jakość wydruku, a innym razem problem leży w głowicy drukującej. Wielu użytkowników drukarek atramentowych nie wie, że czasami wystarczy tylko prawidłowo wyczyścić głowicę drukującą, aby poprawić jakość wydruku. W przypadku zaś drukarek laserowych, kluczowe jest utrzymanie tonera w dobrym stanie.

Kiedy papier nie chce współpracować – najczęstsze problemy z jego załadowaniem

Źródło: Canva

Brakujący lub zakleszczony papier to jeden z najprostszych problemów do rozwiązania, ale jednocześnie jeden z najbardziej irytujących. Niekiedy przyczyną komunikatu „brak papieru”, mimo że papier jest w podajniku, jest nieprawidłowe ułożenie kartek. W innych sytuacjach problem może tkwić w elementach drukarki odpowiedzialnych za transport papieru. W każdym przypadku warto zawsze upewnić się, że papier jest prawidłowo załadowany, zgodnie z instrukcją obsługi naszej drukarki.

Jak połączyć drukarki z komputerem poprzez Wi-Fi?

Następnie, trudności mogą pojawić się w momencie, gdy chcemy połączyć drukarkę z komputerem przez Wi-Fi. Każdy model drukarki ma swoje specyfiki, co oznacza, że proces konfiguracji może się nieco różnić. Najważniejsze jednak, aby zawsze zainstalować najnowsze sterowniki i oprogramowanie drukarki, które udostępniono na stronie producenta drukarki.

Podsumowanie

Podsumowując, jak widać najczęstsze problemy z drukarkami można rozwiązać samodzielnie. Pamiętajmy jednak, że regularne przeglądy i dbanie o nasze urządzenia to najlepszy sposób na uniknięcie niespodzianek. Często małe kroki mogą przynieść ogromne korzyści, takie jak:

  • Systematyczne czyszczenie drukarki,
  • Kontrola poziomu tuszu,
  • Aktualizacja sterowników.

Jeżeli mimo wszystko drukarka nadal nie drukuje, warto skonsultować się z profesjonalnym serwisem. Przede wszystkim pamiętajmy – każdy problem z drukarką można rozwiązać!

Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami.

Ostatnio na blogu