Kiedy myślimy o najbardziej wpływowych markach świata, przypominają nam się nie tylko ich produkty, logo czy reklamy. To, co często przychodzi na myśl, to postacie – symboliczne bohaterów marki, które są twarzą i reprezentantami ich wartości. Takimi postaciami są brand heroes, bohaterowie kreowani przez marki, którzy budują z odbiorcami więzi emocjonalne, wzmacniająć pozytywny wizerunek marki. Pamiętacie Bibenduma czy Małego Głoda? Oto, czym jest brand hero i dlaczego tworzenie takiego bohatera to klucz do budowania silnej marki.
Czym jest brand hero?
Źródło: Canva
Kwintesencją pojęcia brand hero jest reprezentacja marki, którą stanowi unikalna postać o wyraźnym charakterze. Owe postacie to niezwykle ciekawe twory – bohaterowie tworzeni z myślą o interakcji z klientem, będący niejako twarzą marki. Jako brand heroine, są one zaangażowane w budowanie pozytywnej komunikacji z odbiorcami. W walce o uwagę i sympatię klienta, stoją one na linii frontu, przekazując wartości, misję i wizję marki, której są przedstawicielami.
Przykładowo, firma Michelin stworzyła postać brand hero o nazwie Bibendum, znanego powszechnie jako Ludzik Michelin, który stał się jedną z najrozpoznawalniejszych maskotek na świecie i pozwolił firmie na budowanie silnej pozycji na rynku.
Brand hero a spójność marki
Tworząc brand hero, niezwykle ważne jest zadbanie o jego spójność z wartościami marki. Ważne jest, by postać była wiarygodna, autentyczna, a jej komunikacja z odbiorcami prowadzona była na różnych kanałach – w kampaniach reklamowych, w social media, podczas eventów.
Wszystko to powinno składać się na jednolitą, jasną i przemyślaną strategię, która efektownie buduje wizerunek i pomaga tworzyć silne relacje z klientami. Wcześniej wspomniany Bibendum idealnie wpisuje się w tę koncepcję – jest przyjazny, od lat niezmienny i wszędzie tam, gdzie pojawiają się produkty firmy Michelin.
Znaczenie brand hero w budowaniu marki
Chociaż terminem brand hero często posługujemy się wymiennie z pojęciem maskotki marki, obie te koncepcje nie są tożsame. Maskotka to przede wszystkim element identyfikacji wizualnej, podczas gdy brand hero to głos marki i nośnik jej wartości.
W przypadku charakterystycznego bohatera marki, jakim jest postać Bibenduma, stworzonego przez firmę Michelin, nie mówimy o zwykłej maskotce czy przedstawicielu marki. Kiedy patrzymy na tego „ludzika z opon”, doświadczamy całej palety emocji, związanych z produktem, który reprezentuje. To jest istota brand hero – to nie tylko postać, ale cała historia, wartości i emocje, które niesie ze sobą. To jest nie tylko obraz, ale doświadczenie, które zostaje zapamiętane przez odbiorcę. Tak kreuje się silne, pozytywne skojarzenia z marką.
Brand hero a sukces marki
Projektowanie brand hero to proces, który wymaga:
- Pomysłowości,
- Wiedzy o grupie docelowej,
- Zrozumienia oczekiwań klientów,
- Znajomości konkurencji na rynku,
- Wiedzy o samej marce.
Ostateczny wynik, czyli udany i skuteczny brand hero, może znacznie podnieść wiarygodność i rozpoznawalność marki, a korzyści płynących z posiadania brand hero można wymieniać w nieskończoność.
Mając na uwadze wszystkie korzyści płynące z posiadania brand hero, możemy zadać pytanie: czy twój brand hero już na ciebie czeka? Kampanie reklamowe z udziałem brand hero, czy to w social mediach, czy na plakatach, z pewnością wpłyną na pozytywne odbieranie naszej marki przez odbiorców.
Podsumowując, brand hero to znacznie więcej, niż tylko maskotka. To twarz marki, głos, który wypowiada się w jej imieniu, kształtuje jej tożsamość. To postać, która pomaga budować silną, emocjonalną więź między marką a klientami, która zakorzenia markę w pamięci na długo po zakończeniu konsumpcji produktu. Więc na co czekasz? Czyż nie jest to dobry moment, aby zacząć tworzyć swojego brand hero?