Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Jak sprawdzić pozycję strony w Google? Odkryj niezbędne narzędzia.

Autor wpisu:
Martyna Radek
Data publikacji:
24 lutego, 2024
Kategoria:

Dzisiaj temat, który powinien zainteresować każdego, kto prowadzi swoją stronę internetową, a zwłaszcza tych, którzy chcieliby ją widzieć na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania Google. Odkryjmy razem tajemnice SEO oraz sprawdźmy 5 najlepszych narzędzi do monitorowania pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Czy jesteś przygotowany na szczegółową analizę danych ze swojej strony internetowej? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to przygotuj się na intensywną podróż!

Dlaczego sprawdzanie pozycji strony w Google jest ważne?

Źródło: Canva

Nauka SEO polega na zrozumieniu, jak to wszystko działa, czyli jak wyszukiwarka Google algorytmicznie wykorzystuje frazy kluczowe na stronach internetowych do ustalania, które są najbardziej istotne dla danej frazy poszukiwanej przez użytkownika. Wiemy, że pozycja strony w Google ma kluczowe znaczenie dla jej widoczności. Strony, które pojawiają się na pierwszych pozycjach w wynikach wyszukiwania Google, otrzymują znacznie więcej kliknięć niż strony z niższych pozycji. Firmy doskonale to wiedzą i codziennie walczą o te najwyższe pozycje. Dlatego wymierna pozycja strony jest nieodzowną częścią procesu pozycjonowania i bez ciągłego monitoringu i optymalizacji trudno osiągnąć sukces.

Co to jest Google Search Console i jak sprawdzić za pomocą niego pozycję strony w Google?

W wirze skomplikowanych zagadnień SEO, warto zatrzymać się na chwilę przy jednym z narzędzi, które może stanowić bazę naszej wiedzy na temat pozycjonowania – Google Search Console. Czym tak naprawdę jest to narzędzie? Google Search Console to bezpłatny serwis stworzony przez giganta technologicznego, Google. Jego działanie skupia się na monitorowaniu indeksowania strony przez Google oraz na pomocy w rozwiązywaniu ewentualnych problemów związanych z tym procesem. 

Dla każdego właściciela strony, który zależy na skutecznym monitoringu widoczności swojej strony w Google, narzędzie to stanowi nieocenioną pomoc. W ramach funkcji, które oferuje Google Google Search Console, znajdziesz informacje na temat słówek kluczowych użytych przez twojego odbiorcę.  Ponadto, możesz sprawdzić, które strony prowadzą bezpośrednie linki do twojej witryny, co ma zasadniczy wpływ na jej widoczność w sieci. Tak obszerna analiza staje się realna po połączeniu strony z tym narzędziem. Dodatkowo, dopiero na podstawie tak zgromadzonych danych, jesteś w stanie rzetelnie ogarnąć średnią pozycję swojej strony w wynikach wyszukiwania Google.

Jak śledzić pozycję swojej strony w Google Analytics?

Google Analytics to zaawansowana platforma oferująca szereg funkcji, które pomagają w monitoringu i optymalizacji strony internetowej. Wśród najważniejszych z nich znajdują się:

  • Śledzenie ruchu na stronie – Możemy odkryć, ilu użytkowników odwiedza nasz portal i jak często to robią.
  • Śledzenie ścieżek użytkowników – Dzięki tej funkcji dowiemy się, jakie sekcje naszej strony są najpopularniejsze i jak długo użytkownicy na nich przebywają.
  • Analiza interakcji – Pozwoli nam zrozumieć, jakie czynności wykonują użytkownicy na naszej stronie.
  • Monitorowanie słów kluczowych – Możemy dowiedzieć się, jakie frazy przyciągają najwięcej ruchu.
  • Analiza geolokalizacji – Dzięki niej poznamy, skąd pochodzą nasi użytkownicy.

Po zarejestrowaniu i połączeniu swojej strony z Google Analytics, sprawdzanie pozycji strony w wynikach wyszukiwania staje się proste i intuicyjne.

Opis narzędzia do sprawdzania pozycji strony – SEMrush

Spośród wielu narzędzi do sprawdzania pozycji strony, SEMrush jest jednym z najbardziej nowoczesnych. To kompleksowe narzędzie do badania słów kluczowych, monitorowania pozycji stron oraz analizy ruchu na stronie. SEMrush umożliwia monitorowanie pozycji na konkretne słowa kluczowe na konkretne domeny. Jednak warto zaznaczyć, że jest to płatny serwis, choć oferuje darmowy okres próbny.

Jak sprawdzić widoczność i pozycję swojej strony za pomocą Ahrefs?

Ahrefs jest niezwykle potężnym narzędziem do śledzenia linków zwrotnych, słów kluczowych i kanalizowania ruchu. Za pomocą Ahrefs możesz sprawdzić, jakie słowa kluczowe przyczyniły się do ruchu na twojej stronie i jak to się przekłada na pozycję strony w wynikach Google. Oczywiście, funkcje te są płatne, ale oferują znacznie większą głębię analizy niż inne darmowe narzędzia.

Na zakończenie naszej podróży, warto podkreślić, że skuteczne monitorowanie pozycji strony w Google wymaga czasu i zrozumienia. Każde z tych narzędzi może pomóc Ci poprawić widoczność twojej strony w Google i zrozumieć, jakie kroki należy podjąć, aby osiągnąć wyższą pozycję. Wybieraj narzędzie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i zacznij odkrywać niezbadane obszary swojej strony internetowej.

Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami.

Ostatnio na blogu