Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Który program do faktur wybrać? Poradnik dla biznesu.

Autor wpisu:
Martyna Radek
Data publikacji:
20 lutego, 2024
Kategoria:

Prowadzenie firmy to nie tylko pasja i chęć rozwoju, ale też sporo koniecznych formalności. Wystawianie faktur to jedna z nich. Dziś nie wyobrażam sobie działalności, która nie korzystałaby z nowoczesnych możliwości, takich jak program do fakturowania. To one ułatwiają proces fakturowania online automatyzują niektóre procesy i pozwalają zarządzać finansami firmy efektywniej. Więc ak wybrać ten najlepszy dla Twojego biznesu?

Dlaczego potrzebujesz programu do fakturowania w swoim biznesie?

Dobry program do fakturowania wprowadza szereg udogodnień w codziennym zarządzaniu finansami firmy:

  • Umożliwia szybkie i sprawnie wykonanie faktur za pośrednictwem intuicyjnego interfejsu.
  • Automatyzuje procesy związane z księgowaniem faktur.
  • Zawiera funkcje generowania różnych raportów, które są przydatne do analizy finansowej.
  • Dostępny on-line lub do instalacji na stacjonarnych komputerach, a nowoczesne rozwiązania oferują również aplikacje mobilne, dzięki czemu fakturować można w dowolnym miejscu.

Czym charakteryzuje się dobry program do wystawiania faktur?

Źródło: Canva

Decyzja o wyborze odpowiedniego programu do  faktur jest kluczowa dla sprawnego funkcjonowania każdej firmy. Szereg czynników wpływa na ostateczny wybór. Program powinien nie tylko oferować szereg funkcji, które upraszczają i przyspieszają proces wystawiania faktur, ale także być na tyle intuicyjny i łatwy w obsłudze, aby nie stanowić przeszkody nawet dla mniej doświadczonych użytkowników.

To oczywiste, że program do wystawiania faktur musi spełniać swoją podstawową rolę, czyli umożliwiać szybkie i efektywne wystawianie faktur, ale to nie wszystko. Optymalne rozwiązanie powinno oferować również kontrolę nad płatnościami oraz śledzenie historii transakcji. Przydaje się to nie tylko do zarządzania finansami, ale także przy ewentualnych roszczeniach lub sporach z klientami.

W obecnych czasach, kiedy bezpieczeństwo danych jest priorytetem, program do wystawiania faktur powinien gwarantować, że wszystkie dane są przechowywane w bezpiecznym środowisku, a proces fakturowania jest zgodny ze wszystkimi krajowymi i międzynarodowymi przepisami prawnymi. Gwarancja bezpieczeństwa to podstawa do długoletniej współpracy z dowolnym dostawcą programu do wystawiania faktur.

Jak wybrać najlepszy program do wystawiania faktur dla swojego biznesu?

Przed wyborem programu do fakturowania warto podjąć kilka kroków. Po pierwsze, zdefiniować potrzeby swojej firmy:

  • Czy wystarczy nam prosty program do faktur online, czy potrzebujemy bardziej rozbudowanego?
  • Czy chcemy mieć możliwość wystawiania różnych rodzajów faktur (marża, zaliczkowa, kosztowa)?
  • Czy program powinien umożliwić obsługę więcej niż 10 faktur miesięcznie?

Po drugie, warto poszukać opinii na temat różnych programów. Nie tylko technicznych, ale także dotyczących wsparcia, które oferują producenci. Czy są dostępni, gdy potrzebujemy pomocy?

Ranking programów do wystawiania faktur.

Niezależnie od tego, czy szukasz prostego w obsłudze programu do wystawiania 3 faktur miesięcznie, czy rozwiązania dla większej firmy, z którym poradzisz sobie wystawianie nawet kilkuset faktur, istnieje wiele ścieżek do rozeznania. Wybór programu to, poza indywidualnymi preferencjami, również kwestia testowania różnych opcji.

Korzystając z takiego programu, jak Comarch ERP XT, możemy cieszyć się szeregiem funkcji, takich jak wystawianie faktur online, zarządzanie płatnościami i ewidencję VAT. Jednak na rynku istnieją również rozwiązania darmowe, jak np. Fakturownia, które oferuje darmowy program do fakturowania. Obejmuje on podstawowe funkcje, takie jak wystawianie faktur i ich przechowywanie, a także umożliwia przesyłanie faktur bezpośrednio do Klienta.

Czy warto zainteresować się darmowym programem do fakturowania?

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym przedsiębiorcą, czy masz już pewne doświadczenie, warto zainteresować się także darmowymi programami do fakturowania. Oferują one bowiem podstawowe funkcje niezbędne do wykonywania podstawowych czynności związanych z wystawianiem faktur. Pomimo że darmowe programy zazwyczaj nie oferują tak rozbudowanej funkcjonalności jak płatne odpowiedniki, są dobrym rozwiązaniem dla małych firm, które wystawiają niewielką ilość faktur. Co więcej, wiele darmowych programów oferuje możliwość przejścia na wersję płatną, która zawiera szereg dodatkowych funkcji.

Jakie błędy unikać przy wyborze programu do wystawiania faktur?

Wybór programu do faktur to proces, który wymaga sporej dawki rozwagi. Biorąc pod uwagę różnorodność oferty na rynku, nie jest to jednak proste zadanie. Istnieje wiele kryteriów decyzyjnych, które mogą decydować o ostatecznym wyborze, a także potencjalne pułapki, które warto znać i unikać.

Jednego jestem pewien. Wybierając program do wystawiania faktur, warto skorzystać z możliwości przetestowania go za darmo przed podjęciem decyzji o zakupie. Niektóre programy oferują bezpłatne okresy próbne, które mogą trwać nawet do 30 dni. W ten sposób można zapoznać się z funkcjonalnościami programu, ocenić jego ergonomię oraz dopasowanie do potrzeb firmy.

Ponadto, w dobie Internetu, informacje od innych użytkowników są na wyciągnięcie ręki. Recenzje online mogą ukazywać zalety i wady programu, które mogą nie być od razu widoczne. Dzięki temu można uniknąć niektórych błędów, które mogłyby prowadzić do nieodpowiedniego wyboru. W ten sposób możemy wybrać program, który nie tylko panele techniczne, ale również swoją funkcjonalnością i krzywą uczenia się spełni nasze oczekiwania.

 Poświęć trochę czasu na przeczytanie recenzji innych użytkowników. Często są one bardzo szczegółowe i dostarczają wiele cennych informacji.

Podsumowując, wybór odpowiedniego programu do fakturowania to decyzja, którą warto dobrze przemyśleć. Ramy, które tu przedstawiłem, mają na celu pomoc w porównaniu różnych opcji i wyborze tej najlepszej. Pamiętaj, że to Ty jako przedsiębiorca najlepiej wiesz, jakie są potrzeby Twojej firmy.

Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami.

Ostatnio na blogu