Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Pomoc techniczna w działach IT: Co to jest helpdesk informatyczny?

Autor wpisu:
Martyna Radek
Data publikacji:
6 marca, 2024
Kategoria:

Dział helpdesk w dziedzinie informatyki odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu sprawności oraz wsparcia technicznego dla klientów i pracowników firm. Jest to centrum, w którym specjaliści IT udzielają pomocy w rozwiązywaniu problemów związanych z działaniem infrastruktury informatycznej oraz obsługą systemów i aplikacji

Praca w dziale helpdesk – jak wygląda?

Źródło: Canva

Praca w dziale helpdesk to bardzo odpowiedzialne zajęcie, które wymaga określonych umiejętności praktycznych oraz wiedzy teoretycznej. Klienci, decydujący się na skorzystanie z tej usługi, mogą liczyć na kompleksowe wsparcie techniczne i pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z właściwym funkcjonowaniem infrastruktury informatycznej, takimi jak systemy operacyjne, obsługa aplikacji czy aktualizacje oprogramowania.

Co to jest Helpdesk?

Helpdesk IT to dział przedsiębiorstwa skupiony na udzielaniu informacji i pomocy klientom, m.in. rozwiązywanie bieżących problemów, szukanie rozwiązań, szybkie reagowanie na zgłaszane usterki. W branży IT termin ten dotyczy utrzymania niezawodności infrastruktury informatycznej w danej firmie, a więc w ogromnej mierze związany jest z rozwiązywaniem awarii w sposób zdalny bądź osobisty.

– Diagnozuje problemy zgłaszane przez użytkownika.
– Udziela informacji dotyczących zagadnień, którymi zainteresowani są klienci, np. określone oprogramowanie czy system.
– Tworzy raporty o usterkach.
– Instaluje i konfiguruje oprogramowanie.
– Kontroluje zabezpieczenia sprzętu.
– Udziela wsparcia w związku z użytkowaniem sprzętu.

Helpdesk zdalny

Usługa świadczona jest zdalnie przez wykwalifikowanych specjalistów na podstawie dostępnej i opracowanej dokumentacji. Zgodnie z ustalonymi warunkami z klientem, helpdesk zdalny może mieć charakter jednorazowej bądź stałej pomocy. Usługa kierowana jest do szerokiego grona odbiorców, zarówno do niewielkich, kilkuosobowych firm znajdujących się w jednej lokalizacji, jak i wielodziałowych przedsiębiorstw z biurami, magazynami i przedstawicielami w całej Polsce, Europie bądź na świecie.

Helpdesk lokalny

Usługa świadczona jest przez firmę zewnętrzną w siedzibie przedsiębiorstwa klienta, w dowolnym miejscu na obszarze Polski. Helpdesk lokalny realizowany jest przez eksperta w ustalonym ze zleceniodawcą terminie i czasie. Czynności podejmowane przez specjalistę mogą trwać od godziny do całego dnia roboczego, w zależności od problemu. Usługa dedykowana jest do małych, jak i dużych przedsiębiorstw.

Podsumowanie

Helpdesk to jedna z kluczowych usług świadczonych w nieustannie rozwijającym się sektorze IT, ponieważ to od sprawności funkcjonowania systemu zależy szybkość przywrócenia poprawnego działania urządzeń, aplikacji, a nawet całych sieci. Z tego powodu warto wybrać firmę, która dopasuje pakiet do indywidualnych potrzeb, a jednocześnie w błyskawiczny sposób rozwiąże wszelkie problemy informatyczne.

Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami.

Ostatnio na blogu