Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Poznaj podstawy UX / UI w projektowaniu stron

Autor wpisu:
Martyna Radek
Data publikacji:
10 grudnia, 2023
Kategoria:

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co sprawia, że strona internetowa jest przyjazna użytkownikowi, łatwa w nawigacji i funkcjonalna? Kluczem do takiego stanu rzeczy są koncepcje UX i UI. Dziś chciałbym przybliżyć Ci podstawy UX/UI, czyli User Experience i User Interface, które są kluczowe w procesie projektowania stron internetowych. Zapraszam do lektury – może właśnie tutaj rozpoczniesz swoje pierwsze kroki w projektowaniu UX, a przed Tobą otworzą się drzwi do fascynującego świata designu.

Czym są UX/UI?

User Experience, czyli UX, jest kluczowym pojęciem, które odnosi się do doświadczeń, a przede wszystkim wrażeń użytkownika, które towarzyszą mu podczas korzystania z produktu typu cyfrowego. Równie istotnym terminem w świecie online jest User Interface, znanym też jako UI. To właśnie pod tą zdecydowanie mniej tajemniczą nazwą skrywają się wszystkie elementy graficzne oraz inne narzędzia interaktywne, które umożliwiają użytkownikowi efektywne korzystanie z danego produktu.

Źródło: Canva

Kim jest UX/UI designer?

Projektant UX/UI to osoba, która tworzy interfejsy produktów i usług cyfrowych tak, aby były atrakcyjne, funkcjonalne i zrozumiałe dla użytkowników. Stażem, szkoleniem online czy nauką z książek stajesz się UX designerem, a tym samym ekspertem tego, jak użytkownicy wchodzą w interakcję z produktami cyfrowymi. Każdy dzień pracy może wyglądać inaczej – od projektowania makiet, przez analizę strategii UX, po zbieranie i reagowanie na feedback od użytkowników. Tak zróżnicowane obowiązki zapewniają niekończące się możliwości rozwoju.

Jak projektować strony z myślą o UX/UI?

Gdy podejmujesz decyzję o tym, że chcesz zacząć projektować strony z wykorzystaniem koncepcji UX/UI, zasady, którymi się w tym przypadku kierujesz, z czasem stają się twoimi niezawodnymi przewodnikami. W procesie projektowania niezmiernie istotne jest bowiem zawsze tak jak w przypadku tworzenia jakiegokolwiek innego produktu, skupianie się przede wszystkim na punkcie widzenia jego ostatecznego użytkownika. Właśnie takie podejście pozwala Ci na stworzenie stron internetowych, które nie tylko spełniają oczekiwania użytkowników, ale także przekraczają je, dostarczając im przyjemnych doświadczeń i satysfakcji z interakcji.

Jak nauczyć się projektowania UX/UI?

By nauczyć się projektowania, warto rozważyć wiele dostępnych opcji, takich jak:

  • Szkolenie online – dostępne są liczne kursy, które nauczą Cię podstaw projektowania UX/UI.
  • Książki – istnieje wiele świetnych książek na temat projektowania UX/UI, które mogą pomóc Ci zdobyć cenną wiedzę teoretyczną.
  • Tutoriale video – wiele platform edukacyjnych oferuje tutoriale video, które umożliwią Ci naukę w dowolnym tempie.
  • Staż – praca pod okiem bardziej doświadczonego projektanta może być kapitalnym doświadczeniem i okazją do nauki od praktyków.

Ponadto warto zapoznać się z narzędziami do projektowania UI, takimi jak:

  • Figma
  • Sketch
  • Adobe XD”

Przykładowe projekty UX/UI – case study

Przewodnik, jak robić pierwsze kroki w projektowaniu UX/UI, znajdziesz również w przypadkach studyjnych. Analiza portfolio i udanych projektów innego designer’a to doskonały sposób, aby nauczyć się dobrych praktyk i zrozumieć, jak rozwiązywane są poszczególne zagadnienia projektowe.

Podsumowanie

Reasumując, projektowanie UX/UI to rozwijająca się dziedzina, która daje wiele możliwości twórczych. Jak widać, by zostać UX/UI designerem, warto zapoznać się z wieloma aspektami tej dziedziny. Dzięki temu mamy szansę lepiej zrozumieć podstawowe zasady projektowania, które później możemy zastosować w praktyce, tworząc produkty, które zadowalają i spełniają oczekiwania użytkowników.

Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami.

Ostatnio na blogu