Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Rozpocznij projektowanie responsywnych stron już dziś!

Autor wpisu:
Martyna Radek
Data publikacji:
18 grudnia, 2023
Kategoria:

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest możliwe, że witryna internetowa, którą przeglądasz na telefonie, dostosowuje się do rozmiaru ekranu twojego smartfona? Czy wiesz, że odpowiedzialny jest za to proces zwany projektowaniem stron responsywnych, czyli responsive web design (RWD)? Pozwól mi wprowadzić Cię do świata responsywnych stron www. To dzięki nim możliwe jest przeglądanie tej samej strony na różnych urządzeniach przenośnych, zapewniając najlepsze możliwe doświadczenie użytkownika.

Co to jest responsywność stron www i dlaczego jest tak ważna?

Źródło: Createch

Na wstępie postarajmy się wyjaśnić, czym jest strona responsywna. To taka witryna internetowa, która automatycznie dostosowuje swój układ, rozmiar i przestrzeń do różnych rozmiarów ekranu – od komputera stacjonarnego po smartfon. Niezależnie od tego, na jakim smartfonie czy tablecie przeglądasz stronę, jej wygląd i układ dostosowuje się do wielkości i rozdzielczości ekranu, na którym jest wyświetlana.

Z różnych badań wynika, że coraz więcej użytkowników internetu przegląda strony za pomocą swoich sprzętów mobilnych. Stąd projektowanie stron responsywnych staje się niezwykle istotne. To podejście do projektowania stron internetowych gwarantuje niezakłócony dostęp do treści strony dla każdego użytkownika, niezależnie od urządzenia, na którym witryna jest wyświetlana.

Jak zaprojektować stronę responsywną?

Kluczowymi elementami projektowania responsywnego są:

  •  Elastyczne layouty – po to, by strona dobrze wyglądała na różnych urządzeniach
  •  Media – obrazy, filmy, które są skalowalne i dopasowują się do różnych rozmiarów ekranu
  •  Kwerendy CSS – służą do dostosowania wyglądu strony do specyfiki urządzenia, na którym jest wyświetlana.

Dodatkowo, twórcy stron mogą korzystać z gotowych frameworków, takich jak Bootstrap czy Foundation, które znacząco ułatwiają proces tworzenia stron RWD.

Niezwykle istotne jest również testowanie responsywności strony na różnym sprzęcie i przeglądarkach. Aby efektywnie przeglądać witryny internetowe na różnych rozmiarach ekranu, twórcy stron korzystają z narzędzi do testowania responsywności. Warto także zapoznać się z zasadą „Mobile First Design” – projektowania, w którym pierwszeństwo nadaje się urządzeniom mobilnym.

Zasady projektowania responsywnego: różnica między stroną mobilną a responsywną.

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy lepszym rozwiązaniem jest posiadanie strony mobilnej czy responsywnej. Wszystko zależy od specyfiki projektu. Strony mobilne są tworzone specjalnie dla urządzeń przenośnych, podczas gdy strony responsywne dostosowują swój układ do każdego rozmiaru ekranu, niezależnie od rodzaju urządzenia.

Oba podejścia mają swoje zalety i wady. Stron mobilnych używają biznesmeni, którzy mają duże zasoby i chcą dać swoim użytkownikom unikalne doświadczenia na urządzeniach mobilnych. Z drugiej strony, responsywne stron www to oszczędność czasu i zasobów – wystarczy jedna strona, aby zadowolić potrzeby wszystkich użytkowników.

Jak responsywność wpływa na SEO?

W dobie multimedialności i powszechnego korzystania z Internetu na różnego rodzaju narzędziach, pojawia się naturalne pytanie o to, jak strona responsywna wpływa na pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych. W końcu, czy jest coś ważniejszego dla właściciela strony internetowej niż być na szczycie wyników wyszukiwania w Google? 

Rynek zmienia się, technologie idą naprzód, a na tym korzysta Internet. Google, jako jedna z największych i najbardziej znanych wyszukiwarek na świecie, stale rozwija swoje algorytmy, by dostarczać użytkownikom jak najbardziej odpowiednich wyników. Od 2015 roku Google uwzględnia responsywność strony, jako jeden z czynników, który wpływa na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Innymi słowy, Google docenia, gdy strona jest dobrze zaprojektowana i dostosowana do wyświetlania na różnym sprzęcie.

Musimy zrozumieć, że właściwa responsywność strony nie tylko polepsza jej ładowanie, a co za tym idzie doświadczenie użytkownika, ale przekłada się to także na lepsze pozycjonowanie strony. Co więcej, Google korzysta z algorytmu „Mobile-First Indexing”. To oznacza, że algorytm ten ocenia strony internetowe pod kątem ich wersji mobilnych. Więc już nie wystarczy, że strona internetowa wygląda dobrze i sprawuje się dobrze na stacjonarnym komputerze. Aby strona mogła cieszyć się wysoką pozycją w wynikach wyszukiwania, musi również dobrze wyświetlać się na urządzeniach mobilnych takich jak smartfony czy tablety.

Typowe błędy przy projektowaniu stron responsywnych

Nawet podczas procesu tworzenia stron responsywnych, zdarzają się błędy. Jednym z najczęściej popełnianych jest załadowanie zbyt wielu elementów na mały ekran, co prowadzi do wolnego ładowania strony. Niezwykle istotne jest więc, aby strony responsywne były proste i skupiały się na konkretnych, najważniejszych elementach.

Równie ważna jest nawigacja na stronie. Trudno znaleźć lub niefunkcjonalne menu może zniechęcić użytkowników do dalszego korzystania ze strony. Pamiętaj, że tworzenie stron responsywnych wymaga nie tylko technicznej wiedzy, ale również zrozumienia potrzeb i oczekiwań użytkowników.

Strona responsywna to przyszłość. Dlatego bardzo ważne jest, aby właściciele stron jak najlepiej zrozumieli ten proces i korzystali z jego korzyści. Dzięki temu, tworzenie stron www będzie proste, a wyniki wyszukiwania Google będą jeszcze lepsze!

Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami.

Ostatnio na blogu