Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Sprawdź czy zawód web designer jest dla Ciebie!

Autor wpisu:
Martyna Radek
Data publikacji:
1 grudnia, 2023
Kategoria:

Kto projektuje strony internetowe? Poznaj zawód webdesignera.

Zastanawiasz się kiedyś, kto stoi za projektowaniem witryn internetowych, do których codziennie zaglądasz? Odpowiedź jest prosta – web designer. To właśnie oni nadają wizualny charakter oraz funkcjonalność Twoim ulubionym stronom internetowym. W dzisiejszym artykule pragnę przybliżyć Ci tę fascynującą profesję oraz odpowiedzieć na pytanie: jak zostać web designerem?

Kim jest web designer i czym się zajmuje?

Web designer to osoba, która tworzy i projektuje strony internetowe. Jest to rola, która:

 • wiąże się z kreatywną pracą nad wizualnymi aspektami strony,
 • wymaga także aspektów technicznych, aby strona była intuicyjna i łatwa w obsłudze,
 • obejmuje m.in. dobór kolorów, czcionek, układ elementów na stronie,
 • może wiązać się także z programowaniem.

Projektant stron internetowych niejako wyznacza ścieżkę, po której porusza się użytkownik korzystający z witryny. Stąd tak duże znaczenie mają umiejętności z zakresu user experience oraz znakomite zrozumienie potrzeb docelowych użytkowników, których zadaniem jest odwiedziny i interakcja ze stroną.

Jak zostać web designerem? Ścieżka kariery.

Zdobycie niezbędnych umiejętności do pracy jako web designer często wymaga podjęcia decyzji dotyczącej kształcenia. Ważne jest nie tylko zdobycie wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznej, czy to poprzez uczestnictwo w studiach informatycznych, szkołach specjalizujących się w projektowaniu stron internetowych lub kursach online.

Jednak proces nauki nie kończy się faktycznie po uzyskaniu dyplomu lub certyfikatu. Web design to dziedzina, która nieustannie się rozwija. Pojawiają się nowe trendy, narzędzia i technologie, co sprawia, że konieczne jest ciągłe doskonalenie umiejętności. Dlatego istotne jest nie tylko posiadanie podstawowej wiedzy, ale także świadomość obecnych trendów. By być na bieżąco, web designer powinien stale aktualizować swoje umiejętności, śledzić zmiany w branży i dostosowywać się do ewoluujących potrzeb klientów. Dzięki temu może efektywnie tworzyć innowacyjne i atrakcyjne projekty, dostosowane do dynamicznego środowiska internetowego.

Zarobki web designerów – ile można zarabiać na projektowaniu stron?

W Polsce, w 2023 roku, miesięczne zarobki web designerów będą zróżnicowane w zależności od doświadczenia, umiejętności i lokalizacji. Oto przybliżone przedziały zarobków na miesiąc:

 1. Początkujący Web Designer:

  Początkujący web designer może oczekiwać zarobków od 2 500 do 5 000 zł miesięcznie.

 2. Średniozaawansowany Web Designer:

  Web designer z kilkuletnim doświadczeniem może osiągać zarobki w przedziale od 5 000 do 8 000 zł miesięcznie.

 3. Doświadczony Web Designer:

  Doświadczony web designer, zwłaszcza ten z kilkuletnim doświadczeniem, może zarabiać od 8 000 zł wzwyż miesięcznie.

Warto jednak pamiętać, że te kwoty są jedynie orientacyjne, a rzeczywiste zarobki mogą być zależne od wielu czynników, takich jak umiejętności specjalistyczne, portfolio, skomplikowanie projektów oraz indywidualne umowy z pracodawcą lub klientem (w przypadku pracy jako freelancer).

Zalety i wady zawodu web designera.

Praca jako web designer ma wiele atrakcji – od kreatywnego wyrażania siebie poprzez pracę z różnorodnymi klientami i projektami, po możliwość pracy zdalnej i elastyczne godziny. Jednakże jak każda profesja, ma także swoje minusy. Należy mieć świadomość, że web design wymaga ciągłego uczenia się i aktualizowania swoich kompetencji, a rynek pracy jest konkurencyjny i wiele osób próbuje wyróżnić się na tle konkurencji.

Podsumowując, zawód web designera to profesja dla osób kreatywnych, które cenią sobie ciągłe wyzwania i możliwość twórczej ekspresji. Rynek ciągle rośnie i rosną też zapotrzebowania na usługi tworzenia stron internetowych, dlatego web designerzy na pewno nie będą narzekać na brak zleceń.

Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami.

Ostatnio na blogu