Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Subdomena – czym jest i jak ją utworzyć? Wyjaśniamy.

Autor wpisu:
Martyna Radek
Data publikacji:
26 lutego, 2024

Zadajesz sobie pytanie – czym jest subdomena? Masz w planach stworzenie kolejnego sklepu internetowego lub chciałbyś otworzyć nową stronę urzędu na swojej domenie, ale nie wiesz od czego zacząć? Subdomena to nazwa domeny, która pojawia się na lewej stronie domeny internetowej. Jest to więc unikalny adres internetowy utworzy, dodatkowo w ramach istniejącej już domeny głównej. Dzięki subdomenie możesz tworzyć specjalne strony WWW na różne wersje językowe lub np. na różne oddziały twojego biznesu. W poniższym artykule przeczytasz czym dokładnie jest subdomena, jak ją utworzyć i w jaki sposób możesz z niej skorzystać.

Definicja: Czym jest subdomena?

Źródło: Canva

Subdomena to adres, który możemy utworzyć w ramach naszej głównej domeny. Adres ten, utworzony w ramach domeny, pozwala na oddzielenie pewnych sekcji naszej strony internetowej pod unikalny adres URL. Przykładowo, można stworzyć subdomenę „blog.nazwadomeny.pl” na której będzie się znajdował blog. To rozszerzenie domeny umożliwia łatwe przekierowanie użytkowników do odpowiednich sekcji naszej strony, co jest szczególnie przydatne przy dużej ilości obszernych treści. Co ważne, subdomena w praktyce to adres internetowy utworzony w ramach naszej domeny, jednak z punktu widzenia SEO, każda subdomena jest traktowana jako strona odrębna od strony głównej.

Jak utworzyć subdomenę?

Decydując się na utworzenie subdomeny, warto przedstawić sobie cały proces krok po kroku.

  • Zaloguj się do panelu klienta na stronie hostingowej.
  • Poszukaj opcji do stworzenia subdomeny.
  • W ramach panelu, zwykle masz możliwość tworzenia dowolnej ilości subdomen, które później mogą być przypisane do konkretnych folderów na serwerze.
  • Twórz nową stronę internetową, np. za pomocą WordPressa.
  • Podczas procesu tworzenia subdomeny określ folder na serwerze, w którym ulokowane będą pliki pod nowy adres.

Pamiętaj, że każdy hosting ma nieco inny interfejs, dlatego precyzyjne miejsce, gdzie znajduje się ta opcja może się różnić w zależności od usługodawcy.

Czy utworzenie subdomeny kosztuje?

Pierwsze co przychodzi nam na myśl, jeśli myślimy o utworzeniu subdomeny to: Czy subdomena to dodatkowy koszt? Tutaj ze złymi wieściami muszę jednak stwierdzić, że wszystko zależy to od firmy hostingowej, z której usług korzystasz. Istnieją firmy, które oferują wykreowanie subdomeny jako darmową usługę w ramach obecnej usługi hostingu. Niemniej, zawsze warto sprawdzić tę kwestię wcześniej, aby uniknąć niespodzianek.

Możliwość stworzenia subdomeny często jest bowiem limitowana ilością miejsca na serwerze, które posiadasz. Tutaj warto wiedzieć, że subdomeny są częścią domeny głównej i korzystają z tego samego miejsca na serwerze, co domena główna. Wiec, jeśli posiadasz ograniczoną pojemność serwera, może być tak, że nie będziesz w stanie stworzyć nowej subdomeny. Niektóre z popularnych serwisów oferują jednak możliwość utworzenia subdomeny za darmo, co jest dodatkowym atutem tych firm. Ale natomiast są też takie serwisy, które za tę usługę naliczają dodatkową opłatę. Dlatego warto zawsze doprecyzować tę kwestię przed podjęciem decyzji o założeniu subdomeny.

Użyteczność subdomeny w praktyce.

Główne zastosowanie subdomen to pozwolić na łatwe działanie serwisu pod różnymi nazwami pod jednym adresem domeny. Przykłady subdomen to możemy zobaczyć na stronach wielu dużych korporacji i instytucji. W praktyce subdomeny pozwalają na utworzenie zupełnie odrębnych sekcji strony internetowej, które działają niezależnie od strony głównej. Subdomena jest niezwykle przydatna w przypadku poruszania się przez strony internetowe z dużą ilością treści. Optymalizują one nawigację użytkownika, pomagając w skierowaniu go do poszczególnych sekcji strony. Możliwość tworzenia wersji językowych to kolejna zaleta, która znacząco ułatwia dotarcie do odbiorców ze świata.

Sprawdzanie subdomen – jak to zrobić?

Aby sprawdzić subdomeny, potrzebujesz odpowiedniego narzędzia. Możesz to zrobić zarówno za pomocą darmowych, jak i płatnych usług dostępnych online. Dzięki nim możemy sprawdzić które subdomeny są już zarezerwowane pod naszą domeną główną i skonfigurowane dla niej. Dodatkowo, po sprawdzeniu subdomen możemy zdecydować o konieczności ich utworzenia. Subdomeny, pomimo że są technicznie stronami osobnymi od głównej domenie, mogą czerpać autorytet z domeny głównej, co może być pomocne w pozyskiwaniu ruchu i osiąganiu wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Jednak, aby to działało, subdomeny muszą być poprawnie skonfigurowane i przypisane do odpowiednich sekcji strony głównej.

Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami.

Ostatnio na blogu