Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Dowiedz się jak wybrać hosting. Przewodnik.

Autor wpisu:
Martyna Radek
Data publikacji:
21 grudnia, 2023
Kategoria:

Choć termin „hosting” mógł Ci się już gdzieś obić o uszy to na początku naszej przygody, warto zdefiniować, na czym polega ta usługa. Hosting to miejsce, w którym zamieszczane są pliki Twojej strony www, tak aby była dostępna dla użytkowników Internetu. Tworząc pierwszą stronę www, wybór odpowiedniej firmy hostingowej to jedna z kluczowych decyzji, którą musisz podjąć. Pozwól, że poprowadzę Cię przez wszystkie zawiłości związane z wyborem idealnego hostingu.

Źródło: Canva

Co to jest hosting i jak działa?

Hosting to w praktyce magazyn przestrzeni na serwerze, gdzie przechowywane są wszystkie pliki i dane strony internetowej. To właśnie do niego odwołuje się przeglądarka, kiedy wpiszesz adres swojej strony www. Proces ten, mimo że ze strony użytkownika trwa on zaledwie ułamek sekundy, jest skomplikowany technicznie. To, jak gładko i szybko przebiegnie, zależy od wielu czynników. Priorytetem jest tu pewnie prędkość łącza z Internetem często zależna od lokalizacji serwera. Niebagatelną rolę odgrywa też jakość optymalizacji strony. Często mówi się, że serwer to serce strony – dlatego tak ważne jest, by dołożyć wszelkich starań, aby było ono w dobrej kondycji.

Dostępne są różne rodzaje hostingu: od standardowego hostingu współdzielonego, przez dedykowany, kończąc na nowoczesnym cloud hostingu. Wybierając hosting, należy brać pod uwagę potrzeby naszej strony internetowej i możliwości, które dany hosting nam oferuje.

Jak wybrać najlepszy hosting dla strony www?

Pierwsze kroki w świecie hostingu przytłoczyć ilością dostępnych opcji. Na rynku znajdziemy bowiem wiele firm oferujących różne usługi hostingowe. Przy wyborze idealnego rozwiązania warto zwrócić uwagę na:

  • Szybkość działania serwera – na tym etapie mogą okazać się przydatne narzędzia do testowania szybkości strony,
  • Bezpieczeństwo – czy firma oferuje dodatkowe zabezpieczenia, takie jak certyfikat SSL,
  • Konstrukcję pakietu hostingowego – ilość dostępnej przestrzeni, możliwość obsługi kilku domen, dostęp do bazy danych, opcje backupu,
  • Opinie innych użytkowników – zadowolenie klientów jest dobrym wyznacznikiem jakości usług.

Równie istotne są także aspekty związane z obsługą klienta oraz możliwością aktualizacji pakietu hostingowego, aby nasza strona mogła rozwijać się wraz z naszą firmą. Wybierając hosting, warto rozważyć hosting dedykowany czy hosting w chmurze, który daje swobodę skalowania zasobów, a także zapewnia większą wydajność strony oraz bezpieczeństwo danych.

Czego szukać w dobrym hostingu?

W poszukiwaniu idealnego hostingu warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Bezpieczny hosting powinien oferować certyfikat SSL, co zwiększy widoczność strony w wynikach wyszukiwania i zapewni bezpieczeństwo użytkownikom. Kopie zapasowe są równie ważne – w przypadku awarii serwera strony na jednym serwerze mogą zostać utracone, dlatego ważne jest, aby firma hostingowa oferowała regularne kopie zapasowe danych Twojej strony.

Wsparcie techniczne to druga strona medalu dobrego hostingu. Firma oferująca usługi hostingowe powinna być dostępna i gotowa do pomocy w każdej sytuacji. Nie bez znaczenia jest też dostęp do szybkich i wydajnych serwerów, które zapewnią odpowiednią szybkość działania strony internetowej.

Domena i Hosting – jak to jest ze sobą powiązane?

Nazwa domeny to adres Twojej witryny w Internecie. Wybierając domenę, zwróć uwagę na jej unikalność, łatwość zapamiętywania oraz to, czy jest zgodna z marką Twojej firmy. Bez domeny użytkownik nie byłby w stanie jej znaleźć, ale bez hostingu strona ta nie mogłaby istnieć.

Kiedy już masz domenę, musisz ją połączyć z hostingiem – to w tym miejscu przechowywane są pliki z Twojej strony. Wiele firm hostingowych oferuje pakiet obejmujący zarówno hosting, jak i rejestrację domeny, co usprawnia cały proces.

Ranking najlepszych dostawców usług hostingowych.

Unikając uproszczeń, nie napiszę tutaj, który hosting jest najlepszy dla każdego. Każda strona ma inne potrzeby, a firmy hostingowe oferują różne pakiety usług. Wielu ekspertów tworzy jednak rankingi, w których oceniają różne firmy hostingowe. Zwracają uwagę na takie kwestie, jak: wydajność, niezawodność, ceny, obsługa klienta czy oceny od użytkowników.

Kończąc ten przewodnik, pamiętaj, że wybór hostingu to decyzja długoterminowa – podjęcie złej decyzji może skutkować stratą danych, a co gorsza – klientów. Nie idź na skróty, wybierając konto tylko na podstawie ceny. Właściwie dobrany hosting to spokój i pewność, że strony Twojej firmy będą działały, kiedy będą ich najbardziej potrzebowały.

Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami.

Ostatnio na blogu