Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Zrozum rolę UX w projektowaniu stron.

Autor wpisu:
Martyna Radek
Data publikacji:
30 kwietnia, 2024
Kategoria:

Rozpoczynając swoją przygodę z tworzeniem strony internetowej, ważne jest, aby zrozumieć znaczenie UX, czyli User Experience, dla jej sukcesu. Jest to aspekt, który może zdecydować, czy użytkownicy czują się zadowoleni z czasu spędzonego na stronie oraz czy jej funkcje spełniają ich oczekiwania. Dziękuję, że dołączyłeś do mnie dzisiaj na tym blogu, aby zgłębić ten fascynujący temat. Przygotujmy się na podróż do świata projektowania stron internetowych skoncentrowanych na UX – zagłębimy się w temat, zdamy relację z naszych doświadczeń i przybliżymy kulisy tworzenia satysfakcjonującej strony dla każdego użytkownika.

Znaczenie UX w projektowaniu witryn: dlaczego jest ważny?

Naszą przygodę rozpoczynamy od poruszenia znaczenia User Experience w kontekście projektowania stron. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji w sieci, ważne jest, aby witryna była nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim użyteczna i dostępna. Oznacza to, że wszystkie jej funkcje powinny być łatwe do zrozumienia i intuicyjne w użyciu. Tylko wtedy, gdy użytkownik czuje się swobodnie nawigując po stronie i może łatwo korzystać z jej funkcji, możemy mówić o dobrej stronie pod kątem UX. Jak wiadomo, szczególnie istotne są tutaj aspekty takie jak responsywność strony, a także jej czytelność i struktura. Poprzez zapewnienie łatwości poruszania się po stronie, zwiększamy szansę na sukces naszej witryny internetowej.

Jak UX i UI współgrają przy projektowaniu strony?

Źródło: Canva

Kiedy zaczynasz swoją przygodę z tworzeniem strony internetowej, terminy UX i UI mogą wydawać się skomplikowane i niezrozumiałe. Są to jednak fundamentalne koncepcje, które odgrywają kluczową rolę w procesie projektowania witryn. UX, czyli User Experience, koncentruje się na doświadczeniu użytkownika podczas korzystania ze strony, podczas gdy UI, User Interface, koncentruje się na estetyce i wyglądzie strony. 

Zrozumienie relacji między UX a UI jest kluczowe dla stworzenia skutecznej i atrakcyjnej strony internetowej. Dobre User Interface może znacząco poprawić user experience na stronie – jeżeli nasza strona jest pięknie zaprojektowana, intuicyjna w obsłudze i responsywna, użytkownik będzie z niej chętnie korzystał. Bardzo ważne jest, aby na etapie projektowania strony zwrócić uwagę na oba te aspekty i zaprojektować stronę, która nie tylko jest atrakcyjna wizualnie, ale też oferuje swoim użytkownikom pozytywne doświadczenia.

Szybkość ładowania strony a UX.

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, na ile szybkość ładowania Twojej strony internetowej wpływa na komfort jej użytkowania? Ile razy sam zrezygnowałeś z odwiedzenia konkretnego portalu, ponieważ znacznie za długo się ładował? W szybkim świecie digitalizacji, nikt nie lubi czekać. Użytkownik, który musi zbyt długo czekać na załadowanie strony, najczęściej decyduje się ją opuścić, co oznacza dla Ciebie utratę potencjalnego klienta. Stąd płynie bezpośrednio wniosek, że szybkość ładowania jest kluczowa dla pozytywnego User Experience.

W tym miejscu do gry wchodzi UX, który pełni kluczową rolę w optymalizacji szybkości ładowania strony. Dobra praktyka UX ma na celu zapewnienie szybkiego, sprawnego i satysfakcjonującego doświadczenia użytkownika, co bezpośrednio przekłada się na optymalizację czasu ładowania. Przy projektowaniu strony, zawsze warto skupić swoje wysiłki na jej optymalizacji pod kątem szybkości ładowania.

SEO i UX: związek, który prowadzi do sukcesu strony internetowej.

Gdy mówimy o UX, nie możemy pominąć kwestii SEO. User Experience ma bezpośredni wpływ na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Dlatego też przy projektowaniu strony pod kątem UX, warto również uwzględnić kilka kluczowych punktów dotyczących optymalizacji strony pod kątem SEO: 

  • Zapewnienie odpowiedniej struktury witryny, z jasnym podziałem na sekcje i podstrony.
  • Optymalizacja treści na stronie pod kątem określonych słów kluczowych.
  • Regularne tworzenie wartościowych treści, które odpowiadają na potrzeby i pytania użytkowników.
  • Przeprowadzanie badań słów kluczowych, aby zrozumieć, czego szukają potencjalni użytkownicy.

Dobry UX łącznie z optymalizacją SEO może przekształcić doświadczenie użytkownika na naszej stronie, zapewniając jednocześnie lepszą widoczność naszej strony w wynikach wyszukiwania.

Jak projektować formularze skutkujące lepszym UX?

Jeszcze jeden aspekt, który zasługuje na uwagę, to projektowanie formularzy z myślą o lepszym UX. Dobrze zaprojektowany formularz nie tylko poprawia user experience, ale również zwiększa skuteczność konwersji na stronie. Jak to osiągnąć? Kluczem do sukcesu jest tu prostota i intuicyjność – formularz powinien być łatwy do wypełnienia i umożliwiać użytkownikowi szybkie przekazanie niezbędnych informacji.

Zawartość strony a UX.

Nie należy też zapominać o wartościowej zawartości strony. Dobre treści na stronie są jednym z fundamentów dobrego UX, a ich odpowiednie zaprojektowanie i prezentacja mają kluczowe znaczenie dla wrażeń użytkownika. Dobra struktura zawartości oraz jej czytelność są podstawą, na której można zbudować udane doświadczenie użytkownika na stronie.

Podsumowanie

Podsumowując, UX odgrywa kluczową rolę w projektowaniu stron internetowych. To dzięki niemu możemy dostarczyć naszym użytkownikom najwyższej jakości doświadczenia, które z pewnością przyczyni się do sukcesu naszej strony. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tworzeniem stron, czy jesteś już doświadczonym programistą, pamiętaj: UX to więcej niż tylko estetyka. To o uczynienie strony przyjazną dla użytkownika, intuicyjną i przyjemną w użyciu. Pamiętajmy o tym, projektując stronę pod kątem UX, a na pewno nasze wysiłki przyniosą oczekiwane rezultaty.

Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami.

Ostatnio na blogu