Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Certyfikat SSL – zwiększ bezpieczeństwo Twojej strony

Autor wpisu:
Martyna Radek
Data publikacji:
20 grudnia, 2023

Zrozumienie kluczowych aspektów bezpieczeństwa internetu jest niezbędne dla każdego, kto prowadzi stronę www. Bez względu na to, czy jest to strona informacyjna, blog, czy sklep internetowy, zawsze musimy pamiętać o bezpieczeństwie naszych użytkowników. Dlatego też chciałbym przedstawić Wam temat, który jest niezwykle ważny, a często pomijany – certyfikat SSL.

Czym jest SSL i jak działa na Twojej stronie www?

 

Czy kiedykolwiek zastanawiałyście się działa certyfikat SSL? Otóż, SSL to w praktyce kompleksowy protokół, który pełni kluczową rolę w procesie szyfrowania danych przekazywanych w sieci internetowej. Mając na uwadze bezpieczeństwo, deweloperzy SSL zadbali o to, aby skonstruować go w taki sposób, aby zapewniał on pełną poufność, integralność, a także autentyczność informacji, które są przesyłane pomiędzy przeglądarką internetową, a serwerem strony www.

Źródło: Canva

Szyfrowanie, jako jedna z kluczowych funkcji protokołu SSL, sprawia, iż wszystkie informacje, które użytkownik strony www zamierza przekazać za jej pośrednictwem, są w pełni zabezpieczone przed próbą przechwycenia jej przez niepowołane osoby, które, mówiąc kolokwialnie – sniffują sieć. To właśnie dzięki temu mechanizmowi, szyfrowanie w protokole SSL zapobiega potencjalnym atakom hakerów. Co ciekawe, strony korzystające z tego protokołu są charakterystyczne ze względu na początek swojego adresu URL – zaczyna się on od „https”, a nie od klasycznego „http”, jak ma to miejsce w przypadku stron, które nie korzystają z certyfikatu SSL.

Dlaczego certyfikat SSL jest kluczowy dla bezpieczeństwa Twojej strony www?

Bezpieczeństwo online jest coraz ważniejsze zarówno dla użytkowników, jak i dla właścicieli stron. Użytkownicy coraz częściej szukają potwierdzenia, że strona, z której korzystają jest bezpieczna. Właśnie tutaj pojawia się certyfikat SSL, który potwierdza autentyczność strony i serwera, zabezpieczając tym samym naszych użytkowników. Co więcej, w ostatnich latach wytyczne Google zmieniły się na tyle, że strony posiadające certyfikat SSL są lepiej oceniane w wynikach wyszukiwania, co przekłada się na lepsze pozycjonowanie stron.

Instalacja certyfikatu SSL – krok po kroku.

Zakup certyfikatu SSL stanowi pierwszy krok do poprawy bezpieczeństwa Twojej strony, a na rynku istnieje wiele rodzajów certyfikatów SSL, które można wybrać w zależności od specyfiki i potrzeb Twojej strony:

  •  SSL Let’s Encrypt: to darmowy certyfikat SSL, który jest dostępny dla każdego użytkownika. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem strony www.
  •  DV: to certyfikat potwierdzający właściciela domeny. Jest on potrzebny dla strony, która jest już zarejestrowana pod konkretną domeną.
  •  OV: ten certyfikat, zwany organizacyjnym, potwierdza dane organizacji. Jest to certyfikat dedykowany dla stron firmowych, które chcą podkreślić swoją autentyczność.
  •  EV: ten rodzaj certyfikatu to najbardziej zaawansowany typ certyfikatu SSL, który poza zapewnieniem bezpiecznego połączenia, wyświetla informację o firmie w pasku adresu przeglądarki, co zdecydowanie zwiększa zaufanie do strony.

Po zakupie certyfikatu, konieczne jest jego wdrożenie na serwerze, co konieczne jest dla prawidłowego działania strony www. Wdrożenie to może wiązać się z różnymi kosztami, w zależności od dostawcy certyfikatu.

Typy certyfikatów SSL – który wybrać dla swojej strony www?

Wybór certyfikatu SSL jest jednym z najważniejszych aspektów bezpieczeństwa strony www. Ten wybór powinien być podyktowany rodzajem strony, ilością danych, które są przetwarzane oraz budżetem, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na bezpieczeństwo. W przypadku stron, na których przetwarzane są dane osobowe, zawsze warto zainwestować w dobry certyfikat SSL, taki jak EV SSL, który poza zapewnieniem bezpiecznego połączenia, wyświetla nazwę firmy w pasku adresu przeglądarki, zwiększając tym samym zaufanie użytkowników.

Certyfikat SSL a SEO – czyli jak SSL wpływa na pozycjonowanie strony www.

 Posiadanie certyfikatu SSL na stronie www ma także pozytywny wpływ na SEO. Google ocenia strony z certyfikatem SSL jako bezpieczniejsze i jest to jeden z czynników, które wpływają na wysokość strony w wynikach wyszukiwania. W praktyce, instalacja certyfikatu SSL, przede wszystkim typu EV, może wpłynąć na większą ilość odwiedzin, a co za tym idzie na wyniki marketingowe strony.

Źródło: Canva

Bezpieczeństwo przeglądarek internetowych a certyfikat SSL.

Bezpieczeństwo w sieci to zapewne jedno z pierwszych skojarzeń, które przychodzi nam do głowy, kiedy mówimy o przeglądarkach internetowych. To one pełnią bowiem kluczową rolę w przetwarzaniu informacji, umożliwiając nam dostęp do treści zamieszczonych na stronach www, a co za tym idzie – należy zadbać o to, aby były one odpowiednio zabezpieczone. Przeglądarki takie jak Google Chrome, Mozilla Firefox, czy Safari, wykorzystują zaawansowane technologie zabezpieczeń, takie jak protokół SSL, który stanowi podporę do bezpiecznej komunikacji z serwerem strony internetowej.

To właśnie dzięki wykorzystaniu protokołu SSL, przeglądarki są w stanie zagwarantować bezpieczeństwo przesyłanych danych, a co za tym idzie – zabezpieczają nasze prywatne informacje przed nieautoryzowanym dostępem. Przeglądarki internetowe mają również na celu edukować użytkowników – informują ich o braku certyfikatu SSL na stronie, do której próbują uzyskać dostęp. Tego typu działanie ma na celu zapobiegać ryzyku korzystania z niezabezpieczonych, a tym samym potencjalnie niebezpiecznych stron.

Podsumowanie

Zakładając stronę www zawsze warto zainwestować w certyfikat SSL. Bez względu na to czy prowadzisz bloga, sklep internetowy, czy stronę korporacyjną, bezpieczeństwo Twoich użytkowników powinno być dla Ciebie na pierwszym miejscu. Instalacja certyfikatu SSL przyniesie wiele korzyści, nie tylko poprawiając bezpieczeństwo, ale również wpływając pozytywnie na wyniki marketingowe Twojej strony.

Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami.

Ostatnio na blogu