Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Chroń swoją stronę – zrozum jak działa protokół HTTPS

Autor wpisu:
Martyna Radek
Data publikacji:
14 marca, 2024

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak jest możliwe, że kiedy wpisujesz adres strony internetowej w przeglądarce, Twoje cenne dane nie lądują w rękach hakerów? Jak to działa, że wpisując hasło do naszego banku online, możemy być pewni, że nie zostanie przechwycone? Odpowiedź brzmi: dzięki protokołowi HTTPS. Zgłębmy tajniki tego zagadnienia i dowiedzmy się, dlaczego jest on tak istotny.

Czym jest protokół HTTP i HTTPS – wprowadzenie

Źródło: Canva

Protokół, w najprostszym tłumaczeniu, to zasady, które umożliwiają komunikację między dwoma lub więcej systemami informatycznymi. Protokołem HTTP (Hypertext Transfer Protocol) posługują się przeglądarki internetowe, aby połączyć użytkownika ze stroną WWW. Protokół ten został stworzony w celu przesyłania informacji przez internet – od plików graficznych, poprzez teksty, aż po multimedia.

Jednak, kiedy z czasem internet zaczął się rozwijać, przesyłane dane stały się coraz bardziej cenne i poufne. Pojawiła się potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa. Tutaj na scenę wkracza HTTPS, czyli bezpieczna wersja protokołu HTTP. Skrót ten rozwija się jako Hypertext Transfer Protocol Secure. Bezpieczeństwo jest zapewniane przez szyfrowanie, które realizowane jest za pomocą certyfikatu SSL.

Różnice między HTTP a HTTPS można porównać do rozmowy telefonicznej bez oraz z szyfrowaniem. W przypadku HTTP, kiedy rozmawiasz przez telefon, każdy kto posiada sprzęt do podsłuchu, może dowiedzieć się o czym rozmawiasz. W przypadku HTTPS, nawet jeśli ktoś przechwyci Twoją rozmowę, usłyszy jedynie szumy i niezrozumiałe dźwięki. Tak samo jest z danymi przesyłanymi przez internet.

Szyfrowanie SSL i certyfikat SSL – czym są?

Bezpieczeństwo danych przesyłanych przez Internet jest niewątpliwie kluczowym elementem w dzisiejszym świecie cyfrowym. Tutaj na scenę wkracza technologia szyfrowania SSL, zwana również Secure Sockets Layer. Jest to niezwykle ważne narzędzie zapewniające maksymalną ochronę informacji przesyłanych w sieci. 

Działa to przez tworzenie zaszyfrowanego 'mostu’ pomiędzy serwerem internetowym, na którym przechowywane są dane, a przeglądarką użytkownika, która te dane odczytuje. Gdy mówimy, że strona internetowa korzysta z szyfrowania SSL, mówimy w istocie, że wszystkie dane przesyłane pomiędzy serwerem a przeglądarką są kodowane w taki sposób, aby pozostały prywatne i chronione przed ewentualnymi próbami przechwycenia.

Jednak samo szyfrowanie to nie wszystko. Potrzebujemy jeszcze certyfikatu SSL. Jego funkcją jest potwierdzenie tożsamości strony internetowej oraz zapewnienie klucza do szyfrowania. Możemy więc powiedzieć, że certyfikat SSL to dowód godności strony, a także klucz do zamka, którym zabezpiecza ona swoje dane.

Protokół HTTPS a pozycje strony – jak HTTPS wpływa na SEO?

Niewielu wie, że protokół HTTPS ma bezpośredni wpływ na pozycje strony w wynikach wyszukiwania. Bezpieczne strony, korzystające z protokołu https, są przez Google uznawane za bardziej wiarygodne. Wyszukiwarka nagradza je wyższym rankingiem i pokazuje je bliżej początku listy wyników wyszukiwania.

Przykładowo, jeśli dwie strony oferują dokładnie to samo, ale jedna jest zabezpieczona protokołem https, a druga nie, Google wyżej oceni tę pierwszą. Dlatego, jeśli zależy Ci na pozycjonowaniu swojej strony, warto pomyśleć o wdrożeniu protokołu https.

Jak przesiąść się na HTTPS? Praktyczny poradnik

Wdrażanie protokołu https na stronie internetowej jest procesem składającym się z kilku kluczowych kroków:

  • Pierwszym krokiem jest zakup certyfikatu SSL. Można to zrobić u wielu dostawców, którzy dodatkowo oferują wsparcie w zakresie instalacji certyfikatu na stronie.
  • Po otrzymaniu certyfikatu SSL, konieczne jest jego zainstalowanie na serwerze, na którym hostowana jest Twoja strona.
  • Następnie ważne jest właściwe skonfigurowanie przekierowanie z http na https, co często wymaga zmiany ustawień DNS.
  • Ostatnim krokiem jest aktualizacja linków na stronie, aby wskazywały na bezpieczną wersję strony.

HTTP vs HTTPS na przyszłość – zdanie ekspertów

W obecnych czasach, kiedy technologia rozwija się z dnia na dzień, a potrzeba bezpieczeństwa w sieci jest coraz bardziej naciskana, przyszłość cyfrowej komunikacji niewątpliwie należy do protokołu HTTPS. Ta zaawansowana metoda przesyłania danych zdobywa coraz większą popularność, problematyczne strony HTTP są coraz szybciej porzucane na rzecz bezpieczniejszych stron HTTPS.

Wraz z rozwojem komercji internetowej i wzrostem ilości wrażliwych danych przesyłanych online, coraz więcej stron internetowych decyduje się na korzystanie z protokołu HTTPS jako domyślnej metody przesyłania danych. Szczególnie jest to istotne, gdy przesyłane są dane poufne, takie jak informacje personalne, dane bankowe czy inne wrażliwe informacje.

Google już teraz zdecydowanie promuje strony korzystające z protokołu https, nagradzając je wyższym rankingiem. Może się więc okazać, że wkrótce strony, które nie korzystają z https, zostaną zepchnięte na dalsze strony wyników wyszukiwania. Dlatego wdrażanie protokołu https na Twojej stronie internetowej to inwestycja w przyszłość.

Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami.

Ostatnio na blogu