Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Czy EDR to rozwiązanie dla bezpieczeństwa IT?

Autor wpisu:
Martyna Radek
Data publikacji:
18 kwietnia, 2024
Kategoria:

Kiedy przychodzi do bezpieczeństwa IT w świecie przedsiębiorstw, istnieje jedna technologia, która stoi na czele awangardy – EDR, czyli Endpoint Detection and Response. Jest to system, który wykorzystuje zaawansowane mechanizmy do wykrywania, identyfikowania oraz automatycznego reagowania na potencjalne zagrożenia. Ale czy rzeczywiście możemy uznać EDR za ostateczne rozwiązanie dla bezpieczeństwa IT? Czy jest to zapora, która gwarantuje ochronę przed wszelkimi cyberatakami? Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Czym jest system EDR?

Źródło: Canva

Skupmy się na samej definicji – co oznacza skrót EDR? Akronim ten rozszyfrowuje się jako 'Endpoint Detection and Response’. Jest to nowoczesna technologia, której główną rolą jest zapewnienie ciągłego monitorowania bezpieczeństwa na urządzeniach końcowych używanych w danym systemie informatycznym.W praktyce, technologia EDR umożliwiać ma nieustanne śledzenie wszystkich aktywności na monitorowanych urządzeniach z góry ustalonym zestawem reguł. W momencie, gdy jakiekolwiek działania odbiegają od zdefiniowanych norm, system EDR automatycznie rozpoczyna proces reagowania na potencjalne incydenty dotyczące bezpieczeństwa. Oznacza to, że każda niepokojąca aktywność jest natychmiastowo identyfikowana, co pozwala na momentalne zastosowanie odpowiednich działań mających na celu ochronę systemu przed potencjalnymi zagrożeniami.

. Nie jest to jednak typowe oprogramowanie antywirusowe oparte na sygnaturach, które znamy z codziennego użytku. EDR wykorzystuje zaawansowane mechanizmy analizy, jak uczenie maszynowe, aby automatycznie wykrywać podejrzane zachowania, identyfikować złośliwe oprogramowanie i podejmować konkretnie kierowane działania.

System EDR wyróżnia się na tle innych rozwiązań do ochrony bezpieczeństwa IT, szczególnie ze względu na swoją unikalną charakterystykę działania. Kluczowym elementem, który stanowi o sile tego rozwiązania, jest proces, który rozpoczyna się od momentu wykrycia jakiejkolwiek podejrzanej aktywności na urządzeniach końcowych. EDR nie ignoruje nawet najmniejszych anomalii i z automatu przechodzi do kolejnej fazy działania – zbierania danych z zaalarmowanego punktu końcowego.

Dane te są następnie przekazywane do centrum analiz, gdzie za pomocą zaawansowanych mechanismów analitycznych są identyfikowane potencjalne zagrożenia. Na podstawie tej analizy, system EDR podejmuje właściwe działania, które mogą obejmować izolację urządzenia, blokadę złośliwych procesów czy nawet automatyczne informowanie administratora o incydencie.

Dzięki temu, EDR jest nie tylko w stanie reagować w czasie rzeczywistym, ale daje również widoczność na skalę przedsiębiorstwa – co jest kluczowe w monitorowaniu i utrzymaniu bezpieczeństwa infrastruktury IT.

Jak rozwiązanie EDR wpływa na bezpieczeństwo infrastruktury IT?

Największa siła EDR leży w jej zdolności do automatycznego wykrywania i reagowania na zagrożenia. To co odróżnia EDR od tradycyjnych systemów ochrony, to zdolność do śledzenia i analizowania ciągów działań. Dzięki temu EDR może wykryć nawet najbardziej zaawansowane ataki, takie jak ransomware, które potrafią obejść tradycyjne mechanizmy antywirusowe.

Nie jest tajemnicą, że cyberatak na infrastrukturę IT przedsiębiorstwa może mieć katastrofalne skutki. Ale dzięki EDR, firmy mogą spać spokojnie, wiedząc, że system jest stale monitorowany i zabezpieczony. EDR nie tylko wykrywa ataki, ale również identyfikuje przyczynę zagrożenia, co pozwala na bardziej efektywne zapobieganie przyszłym incydentom.

Czy EDR jest ostatecznym rozwiązaniem dla bezpieczeństwa?

Choć EDR jest potężnym narzędziem, nie możemy zapomnieć, że żadne rozwiązanie nie jest idealne. Cyberatakujący stale wymyślają nowe sposoby na zaatakowanie systemów, co oznacza, że nasze metody obrony również muszą się rozwijać.

Pomimo wielu zalet EDR, takich jak:

  • Wykrywanie i reagowanie na zagrożenia w czasie rzeczywistym,
  • Śledzenie i analizowanie ciągów działań,
  • Identyfikacja przyczyny zagrożenia;

EDR stanowi tylko jeden element strategii cyberbezpieczeństwa. Bezpieczeństwo endpointów, sieciowe wykrywanie i reagowanie (NDR) oraz systemy bezpieczeństwa sieciowego (firewalle) to tylko niektóre z rozwiązań, które powinny być częścią kompleksowej strategii bezpieczeństwa IT firmy.

EDR to tylko jeden element strategii cyberbezpieczeństwa. Bezpieczeństwo endpointów, sieciowe wykrywanie i reagowanie (NDR) oraz systemy bezpieczeństwa sieciowego (firewalle) to tylko niektóre z rozwiązań, które powinny być częścią kompleksowej strategii bezpieczeństwa IT firmy.

Na koniec

Zdecydowanie możemy stwierdzić, że EDR jest kluczowym narzędziem dla bezpieczeństwa IT, ale nie ostatecznym rozwiązaniem. Technologia ta może poprawić widoczność, wykrywanie i reagowanie na zagrożenia w czasie rzeczywistym, ale powinna być używana w połączeniu z innymi narzędziami do zabezpieczania infrastruktury IT.

Pamiętajmy, że dobór narzędzi zależy od specyfiki, potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa. EDR, pomimo swoich wielu zalet, może nie być odpowiednie dla każdego. Kluczem jest dogłębne zrozumienie własnych potrzeb i wymagań, a także świadomość, że bezpieczeństwo to proces, a nie produkt, który kupujemy i instalujemy.

Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami.

Ostatnio na blogu