Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Dowiedz się na czym polega outsourcing IT

Autor wpisu:
Martyna Radek
Data publikacji:
22 marca, 2024
Kategoria:

Outsourcing IT to termin, który coraz częściej pojawia się w kontekście współczesnych przedsiębiorstw. Na czym jednak polega outsourcing IT? Jak działa i jakie korzyści przynosi firmom, które zdecydowały się na takie rozwiązanie? Odpowiedzi na te pytania postaram się dostarczyć w tym wpisie.

Czym jest outsourcing IT?

Outsourcing IT, czyli przekazanie obsługi informatycznej zewnętrznym firmom, jest coraz częściej wykorzystywaną praktyką wśród przedsiębiorstw różnych branż. Dlaczego? To prosty sposób na redukcję kosztów operacyjnych firmy, pozwala on uniknąć stworzenia kosztownego działu informatycznego, ponieważ obsługę IT powierza się specjalistom z różnych dziedziń. Działa to na zasadzie outsourcingu, czyli przekazania określonych zadań firmie zewnętrznej, która jest w tym zakresie bardziej doświadczona i specjalizuje się w realizacji tych konkretnych zadań. Dzięki takiej współpracy firma ma pewność, że obsługa informatyczna jest na najwyższym poziomie, nie musząc angażować własnych zasobów.

Outsourcing IT oferowany jest przede wszystkim przez firmy specjalizujące się w świadczeniu usług informatycznych. Rozwiązania informatyczne, które oferują, są niezwykle różnorodne i mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Dzięki współpracy z dostawcami usług outsourcingowych, firma ma do dyspozycji zawsze aktualne oprogramowanie, nowoczesną infrastrukturę IT oraz wsparcie techniczne.

Korzyści z outsourcingu IT

Źródło: Canva

Korzyści z outsourcingu IT są zdecydowanie liczne. Przede wszystkim, dzięki korzystaniu z usług firmy zewnętrznej, przedsiębiorstwo może skupić się na swojej głównej działalności, bez potrzeby zatrudniania i szkolenia własnej kadry IT. To oznacza znaczne oszczędności, nie tylko w kontekście kosztów związanych z zatrudnieniem, ale także inwestycji w sprzęt i oprogramowanie.

Innym, nie mniej ważnym aspektem korzystania z zewnętrznej obsługi IT, jest dostęp do wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy są w stanie szybko reagować na problemy, zapewniając bezpieczeństwo i niezawodność systemów IT. Outsourcing IT zapewnia pełną obsługę na najwyższym poziomie – od zarządzania infrastrukturą informatyczną, przez wsparcie techniczne, aż po kompleksowe usługi związane z bezpieczeństwem danych.

Rodzaje usług w outsourcingu IT

Szczegółowe omówienie różnych rodzajów usług dostępnych w ramach outsourcingu IT

Outsourcing IT to nie tylko jeden rodzaj usługi, ale cały szereg różnego rodzaju usług informatycznych, oferowanych przez specjalistyczne firmy outsourcingowe. Zakres i stopień outsourcingu IT zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i wymagań danego przedsiębiorstwa. Gryzą się z tym pytania, jakie zadania mają być outsourcowane, na jakim poziomie, czy istnieją konkretne cele, które mają być osiągnięte dzięki outsourcingowi?Do najczęściej outsourcowanych usług informatycznych należy obsługa bieżącej infrastruktury IT przedsiębiorstwa. Dotyczy to zarówno utrzymania samej sieci komputerowej i systemów operacyjnych, jak i serwisowania sprzętu komputerowego. W tym aspekcie, firma outsourcingowa może stać się cennym partnerem, zapewniającym szybki serwis i niezawodność pracy systemów.Innym obszarem, gdzie korzystanie z usług outsourcowanych jest często spotykane to zarządzanie bazami danych. Dzięki posiadaniu odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, specjaliści od baz danych potrafią zoptymalizować ich działanie, zapewniając Ci sprawnie działającą, bezpieczną i skalowalną bazę danych.

Coraz większą popularność zdobywają również usługi związane z chmurą obliczeniową, zwaną popularnie “cloud”. Jeżeli w Twojej firmie jest potrzeba skorzystania z takiej usługi, specjaliści z firmy outsourcingowej pomogą Ci w implementacji i zarządzaniu taką usługą. Outsourcing usług IT może przybierać różne formy. Możemy zdecydować się na pełny outsourcing, tj. przekazanie wszystkich zadań związanych z IT do firmy zewnętrznej. Możemy też skorzystać z częściowego outsourcingu, czyli przekazania tylko części zadań, np. tych wymagających szczególnego know-how. Dla firm, które potrzebują jednorazowego wsparcia, oferowane są także usługi jednorazowe, takie jak audyty, implementacja nowego oprogramowania, migracja do chmury, czy rozbudowa już istniejącej infrastruktury IT. Firma outsourcingowa dostarcza doświadczoną obsługę IT, która na bieżąco monitoruje Twoje systemy, zapewnia szybkie reagowanie na incydenty i problematyczne zagadnienia oraz udziela niezbędnej pomocy. Wszystko to z myślą o zapewnieniu Ci obsługi na najwyższym poziomie, niezbędnej do skoncentrowania się na podstawowym obszarze Twojej działalności.

Jak wybrać firmę obsługującą outsourcing IT?

Wybór odpowiedniego dostawcy usług IT jest decyzją o dużej wadze. Przy jego podjęciu warto zachować umiar i rozwagę, by nie podjąć decyzji, której skutki później okażą się niekorzystne. Wybierając dostawcę usług IT, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników:

  • Doświadczenie firmy: sprawdza, od jak dawna firma jest na rynku i czy ma doświadczenie w obszarze, który jest dla Ciebie kluczowy.
  • Referencje: rekomendacje od obecnych i byych klientów mogą dać Ci szersze spojrzenie na jakość usług firmy.
  • Jakość usług: szczegółowo omów zakres oferowanych usług, a także zasady reagowania na incydenty i awarie.
  • Elastyczność: dostawca powinien być w stanie dostosować swoją ofertę do twoich indywidualnych potrzeb i wymagań.
  • Szybkość reakcji: ważne jest również, aby dostawca był w stanie szybko reagować na problemy i zapewniać ciągłość usług.

Koszt outsourcingu IT

Koszt outsourcingu IT jest indywidualny dla każdego przedsiębiorstwa i zależy od wielu czynników, takich jak zakres usług, liczba użytkowników, wymagania dotyczące dostępności czy poziom złożoności środowiska IT. Przy wyborze dostawcy usług warto zwrócić uwagę na to, czy firma oferuje elastyczne modele cenowe, które odpowiednio dostosują koszty do potrzeb i możliwości klienta.

Warto również pamiętać, że koszty związane z outsourcingiem IT, mogą być znacznie niższe niż koszty utrzymania własnego działu IT. Ponadto, outsourcing pozwala na redukcję kosztów związanych z zarządzaniem i utrzymaniem infrastruktury IT, co oznacza oszczędności na wielu różnych płaszczyznach.

Przykładowe scenariusze wykorzystania outsourcingu IT

W praktyce, outsourcing IT może przyczynić się do optymalizacji działania przedsiębiorstwa. Zdecydowanie się na współprace z firmą outsourcingową może przynieść szereg korzyści. Przede wszystkim, gwarantuje dostęp do najnowszych technologii i unikalnej wiedzy, której zdobycie na własną rękę wiązałoby się z ogromnym nakładem czasu i kosztów. Outsourcing pozwala skupić się na rozwijaniu swojego biznesu, podczas gdy zewnętrzna firma dba o sprawne funkcjonowanie obszaru IT. Outsourcing IT to rozwiązanie, które z jednej strony pozwala obniżyć koszty, a z drugiej zwiększa efektywność i konkurencyjność firmy na rynku.

Podsumowując, outsourcing IT to rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści przedsiębiorstwom, niezależnie od ich rozmiaru i branży. Poprzez outsourcing, firmy mogą zredukować koszty, zwiększyć efektywność oraz skupić się na swojej podstawowej działalności. Outsourcing IT to przyszłość biznesu i warto jest z niego korzystać.

Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami.

Ostatnio na blogu