Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Poznaj podstawy zawodu embedded developer teraz.

Autor wpisu:
Martyna Radek
Data publikacji:
9 kwietnia, 2024
Kategoria:

Wierzę, że każdy zapalony technolog, który interesuje się najnowszymi trendami w branży IT, może dostrzec nieograniczone możliwości, jakie niesie ze sobą embedded development. Co więcej, stanowisko programisty systemów wbudowanych staje się coraz bardziej pożądane na rynku pracy, co czyni zawód jeszcze bardziej atrakcyjnym. W tym wpisie postaram się przybliżyć podstawy pracy jako embedded developer oraz omówić jakie kwalifikacje są wymagane, aby skutecznie poruszać się w tej dziedzinie.

Czym są systemy Embedded?

W momencie, gdy pada hasło „systemy embedded”, niewątpliwie nasza uwaga koncentruje się na świecie technologii i informatyki. Mówimy tu przecież o systemach wbudowanych – specyficznym rodzaju systemów komputerowych, które zostały zaprojektowane i zaimplementowane tak, aby stały się integralnym elementem znacznie większego systemu. Doskonałym na to przykładem może być sterownik elektroniczny umieszczony w zautomatyzowanej maszynie. Taki sterownik, mimo że działa jako niezależny element, stanowi jednak kluczowy komponent tego większego urządzenia, determinując jego poprawne funkcjonowanie.

W dobie ciągłego rozwoju technologicznego takie systemy wbudowane stają się coraz bardziej popularne. Za to zjawisko odpowiedzialne są głównie mikrokontrolery, takie jak Arduino, które są coraz częściej wykorzystywane do projektowania i implementacji nowych systemów. Arduino – o czym dowiesz się więcej w dalszej części – to prawdziwa kopalnia możliwości dla twórców systemów wbudowanych. Właśnie dlatego, niezależnie od tego, czy jesteś niezależnym pasjonatem technologii, czy pracujesz w jednym z wielu sektorów branży IT, znajomość systemów wbudowanych stanowi klucz do otwarcia drzwi do wspaniałych możliwości, którymi obecnie tętni rynek IT.

Developer systemów wbudowanych – Czym się zajmuje?

Źródło: Canva

Praca embedded developera jest zdecydowanie bardziej złożona niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Mimo że na stanowisku tym duży nacisk kładziony jest na programowanie i pisanie kodu, praca developera systemów wbudowanych to przede wszystkim tworzenie skomplikowanych rozwiązań na poziomie sprzętu komputerowego. Zadania, które developer musi na co dzień realizować są różnorodne i obejmują wiele aspektów technik informatycznych.

Na przykład część pracy developera to projektowanie i implementacja oprogramowania dla systemów wbudowanych, a także utrzymanie i optymalizacja już istniejących systemów. Zadaniem developera jest także tworzenie profesjonalnej dokumentacji projektowej, która jest nieodzowna w realizacji tego typu działań. Należy dodać, że rola, którą pełni developer, nie kończy się na tworzeniu oprogramowania. Prace obejmują także testowanie implementowanych systemów pod kątem różnych niezawodności i analizowanie wyników tych testów w celu dalszej optymalizacji systemów. Wszystko to, sprawia że praca na stanowisku embedded developera to ciągłe dążenie do doskonałości, ciągłe uczenie się i rozwijanie swoich umiejętności, aby móc sprostać stawianym przed nami wyzwaniom i być na bieżąco z najnowszymi trendami, które niewątpliwie są podstawą rozwoju technologii embedded

Jak zostać programistą systemów wbudowanych?

Chociaż wymagania dotyczące wiedzy i doświadczenia mogą różnić się w zależności od firmy i projektu, istnieje kilka podstawowych kwalifikacji, które należy spełnić, aby zostać embedded developerem. Wśród nich pojawia się między innymi: znajomość języka programowania (Python, C++), znajomość podstaw elektroniki – tutaj na szczycie stawiamy arduino, mikrokontrolery oraz Raspberry Pi. W dzisiejszych czasach nieoceniona jest także znajomość języka angielskiego.

Różnice między programowaniem embedded a innymi obszarami programowania.

Programowanie embedded różni się od innych obszarów programowania. W jego przypadku, programista musi pracować na znacznie głębszym poziomie, często mając do czynienia z „czystym” sprzętem. W programowaniu embedded, oprócz samego kodowania, ważna jest też projektowanie i tworzenie oprogramowania, które musi działać na określonym sprzęcie. To oznacza, że programista musi posiadać biegłą znajomość zarówno języków wysokopoziomowych, jak i niskopoziomowych, takich jak C++ czy asembler.

Arduino – podstawowe narzędzie programisty embedded.

Za jedno z najpopularniejszych narzędzi w środowisku developerów systemów wbudowanych uchodzi Arduino. Szczególnie ceniony jest za kilka kluczowych cech, które czynią go nieocenionym narzędziem dla każdego embedded developera:

  • Dostępność: Arduino jest standardowym narzędziem, które można łatwo zdobyć, co sprawia, że brama do świata embedded stoi szeroko otworem praktycznie dla każdego.
  • Wielofunkcyjność: Pomimo niewielkich rozmiarów, Arduino jest potężnym urządzeniem, które umożliwia tworzenie skomplikowanych projektów.
  • Łatwość obsługi: Oferuje stosunkowo prosty interfejs, co czyni go idealnym narzędziem dla developerów na wszystkich poziomach.
  • Ideologia: To właśnie w Arduino znajduje odzwierciedlenie główna idea embedded development – tworzenie złożonych systemów, które działają zgodnie z określonym planem, niezależnie od innych czynników

Możliwości rozwoju kariery oraz zarobki w zawodzie programisty embedded.

Chociaż praca programisty systemów wbudowanych może być wymagającym zadaniem, daje też wiele satysfakcji i różnorodnych możliwości rozwoju kariery. Zarobki są konkurencyjne, a branża ciągle się rozwija, co oznacza, że stale potrzebne są nowe talenty. Moje doświadczenie pokazuje, że praca jako embedded developer to nie tylko satysfakcjonujący zawód, ale również sposób na zrozumienie, jak technologia wpływa na nasz świat.

Podsumowanie

Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z embedded development, czy jesteś doświadczonym programistą, ważne jest, aby pamiętać o nieustannym uczeniu się i rozwoju. Branża technologiczna jest pełna nieskończonych możliwości, a praca na stanowisku embedded developera może dać ci dostęp do nieznanych dotąd obszarów informatyki. Pamiętaj, że wiedza i doświadczenie to klucz do sukcesu w każdym zawodzie, a branża IT nie jest wyjątkiem.

Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami.

Ostatnio na blogu