Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Rozpocznij pracę z TypeScript: Baza wiedzy i korzyści.

Autor wpisu:
Martyna Radek
Data publikacji:
5 kwietnia, 2024
Kategoria:

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co to jest TypeScript? JavaScript, doskonale znane narzędzie każdego programisty internetowego, ma młodszego brata. TypeScript, bo o nim mowa, zawładnął rynkiem programistycznym zaskakując wielu swoimi możliwościami. Jakie są różnice między nimi, kiedy warto korzystać z TypeScript? Jaka jest jego moc? Zgłębmy tajniki języka TypeScript!

TypeScript i JavaScript – dwóch braci z różnymi możliwościami

Przywiązujemy się do swoich narzędzi pracy. Dla mnie, jako programisty, jednym z nich jest JavaScript. To język programowania, który słynie z wydajności i wszechstronności. Czy jednak znasz TypeScript? To język, który microsoft wprowadził, stając się nieodłącznym elementem budowania skomplikowanych i skalowalnych aplikacji internetowych.

Podstawowe różnice między JavaScript i TypeScript można przedstawić na podstawie poniższej listy:

  • Typowanie: W JavaScript obsługuje dynamiczne typowanie, z kolei TypeScript wprowadza statyczne typowanie.
  • Zrozumiałość kodu: Zarówno dla programisty, jak i kompilatora, TypeScript jest bardziej przyjazny, dzięki wsparciu dla typowania. Kompilator TypeScript jest w stanie zidentyfikować potencjalne błędy już na etapie pisania kodu.
  • Obsługa funkcji ECMAScript: TypeScript obsługuje najnowsze funkcje ECMAScript, które nie zawsze są dostępne w JavaScript.
  • Bezpieczeństwo: TypeScript dodaje warstwę bezpieczeństwa, co umożliwia lepszą kontrolę kodu.

Jak zacząć używać TypeScript? Poradnik dla programisty

Źródło: Canva

Zakochanie się w nowym języku programowania może wydawać się nieco przerażające. Czy mogę zarzucić wszystko, co wiem o programowaniu w JavaScript i zacząć od nowa? TypeScript docenia wszystko, co programiści kochają w JavaScript i dodaje warstwę bezpieczeństwa, umożliwiając lepszą kontrolę kodu.

WordPress, node.js, Angular, a nawet biblioteka React, wszystko to i wiele więcej obsługuje TypeScript. Nic dziwnego, że TypeScript zdobywa coraz większą popularność wśród programistów frontendowych i backendowych. A jak można zacząć korzystać z TypeScript? Wszystko zaczyna się od narzędzi, które będziesz potrzebować do pracy. Visual Studio Code, popularne środowisko programistyczne (IDE), ma doskonałe wsparcie dla TypeScript, a uruchomienie projektu nie jest trudniejsze niż zwykły projekt JavaScript.

To tylko typowanie? Funkcje, które różnicą TypeScript

TypeScript to język programowania, który idzie daleko poza samym typowaniem, nawet jeśli wprowadzenie precyzyjnej kontroli typu jest jednym z jego charakterystycznych i kluczowych elementów. W przemyślanym świecie języka TypeScript typowanie odgrywa znaczącą, a wręcz kluczową rolę. Jest to istotne narzędzie dla programistów, które umożliwia między innymi określanie precyzyjnej struktury danych, jakimi są zmienne, argumenty przekazywane do funkcji, czy obiekty.

Jest to nieoceniona pomoc, która pozwala tworzyć estetyczny, składny i łatwiejszy do zrozumienia kod. TypeScript umożliwia pracę przy tworzeniu skomplikowanych struktur programistycznych, a przemyślane i precyzyjnne typowanie wspomaga pracę, przyczyniając się do składności i większej estetyki tworzonego kodu. Precyzja ta ma duże znaczenie przy dużych projektach, gdzie czytelność kodu i jego utrzymanie staje się priorytetem.

TypeScript umożliwia nam efektywne wykorzystanie różnych typów, takich jak typy podstawowe (numery, łańcuchy, booleany), tablice, typy generyczne i wiele więcej. TypeScript radzi sobie z bardziej skomplikowanymi strukturami danych, ponieważ umożliwia tworzenie własnych typów danych, co przekłada się na większą czytelność kodu.

Zalety korzystania z TypeScript

Decyzja o korzystaniu z TypeScript w praktyce programistycznej to wybór, który nie tylko pozwala na tworzenie bardziej klarownego i czytelnego kodu, ale powoduje również większą kontrolę nad własnymi projektami. Jednym z kluczowych cech języka TypeScript jest to, że przypomina standardy programowania obiektowego, co automatycznie wpływa na łatwość utrzymania i zrozumiałość kodu.TypeScript, jako superset JavaScript, w pełni wspiera najnowsze funkcje ECMAScript, jednocześnie umożliwiając korzystanie ze wszystkich narzędzi znanych i lubianych przez użytkowników JavaScript. To niewątpliwe zalety, które przemawiają za wyborem TypeScript jako preferowanego języka w codziennej pracy programisty.

Dzięki TypeScriptowi, projekty, nawet te najbardziej skomplikowane, stają się o wiele bardziej zrozumiałe i łatwe do przewidzenia. Dzięki wprowadzeniu mocnego systemu typów, a także możliwości kompilacji kodu, TypeScript wprowadza porządek i logiczność do naszych projektów, które są jeszcze bardziej oczywiste dzięki wsparciu społeczności programistycznej.

Czy TypeScript jest dla każdego programisty?

Każdy programista ma swoje preferencje. Niektórzy kochają wprowadzane przez TypeScript ulepszenia, inni wolą standardowy JavaScript. TypeScript jest jednak używany przez programistów na całym świecie, od małych start-upów, po duże korporacje. Wiele firm korzysta właśnie z TypeScript do tworzenia skomplikowanych aplikacji internetowych.

Podsumowując, TypeScript jest młodszym bratem JavaScript, który, choć jest młodszy, ma dużo do zaoferowania. Jego unikalne cechy, takie jak statyczne typowanie i zrozumiałość kodu, sprawiają, że jest doskonałym narzędziem dla każdego programisty. Jeśli szukasz nowego języka do nauki lub chcesz poczuć większe bezpieczeństwo podczas pisania kodu – TypeScript może być dla ciebie odpowiedzią.

Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami.

Ostatnio na blogu